SARI ÇİÇEK. .

​Adı dahi duydulduğu zaman etrafındaki kişilere hoş duygular yaşatan çiçeklerdir. .
Çiçek dendiği zaman da akla çiçek bahçeleri gelir.. çiçekciler gelir..Ūlkemizde bu sektörde faaliyet gösterenlerin sayısı ile alıcıları arasındaki alış veriş gelir..Bu istişareden hem çiçekcinin hem tüketici memnun olduğu da ayrıca  görülür. .

Düğünlerin süsü,cenazelerin ağıtı, sevdaların sembolü  olan çiçek ev bahçelerinde çevre güzelliği ev iç dekorasyonunda,vazoların baş tacı. .değilmidir. .? Õyledir 

Çiçeksiz bir bitkiyi kısır bir bitki diye de düşünürsek ağaçların sebzelerin yani tüm tabiat üzerindeki bu ehemiyetli görevi çiçeğin ta kendisine verilen bir görev olduğu görülür..

Şimdi bu giriş ile bu kadar kelime neden bir araya geldi  diye de dūşūnūlebilinir.. Gelinen yer kabak çiçeğinin SARI rengindeki işlevi için..

Belkide ÇIÇEK Dolmasının kendisidir.. Olamaz mı?  Oldu bile.. Çok narin bir çiçek olan kabak çiçeğin sofradaki yeri çok eski yıllara dayanır. 

El marifeti ile özen isteyen yemekler için mutfakdaki ahcının õzeni de işte burda başlar..

İç harç için  pirinç, soğan, domates, hellim,limon,yağ, kafi ..bir de bir tablet tavuk suyu magi gerek, Magi diyorum çünkü damak ona alışkın. . 

Hep diyorum yemeği yapmak önemli ama pişirmek daha da õnemli.. Yanında durmadan olmuyor.. Suyuna, ateşin harına, dikkat gerek .. Hele pişmeye yūz tutan yemeğin mutfak penceresinden dışarıya yayılan kokusu için yorum yapmaya gerek yok.. Kimisinin sıcak kimisinin soğuduktan sonra yediği çiçek dolması Akdeniz’in mutfağının da gözdesi. . Tatmayan varsa çok şey kaçırmış olur.. Sonuçta afiyetler olsun demekten başka çare de yok:) 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s