YEŞİLKÖY. .

​Kolokas Kıbrıs’ta bol miktarda yetişen,özellikle Yeniiskele bölgesinde Yeşilköy den geçerken tarlaları, yeşil iri yaprakları ile süsleyen ancak bir bebeğin doğumu gibi 9 ayda kendini tamamlayan toprak altında yumrusu olan bir bitki..

Bu anlatımlarım  bilimsel bir anlatım değil elbette..Ancak adanın içinde büyüyüp bu yaşlara gelen bizlerin sizleri bilgilendirmesinden õte değil..

Şimdilerde Pazarda Mersin den ithal edilen kolakasında  tezgahlarda satıldığını görüyoruz.. 

Yine de internetten baktım Kolakas, gölevez olarak da bilinir diye yazıyor, ailesini sorarsanız patates veya yer elması  diyebiliriz:)) Büyük  güzel yaprakları olan bir bitki olduğundan, salon bitkisi olarak evde bahçenizde de bulunduruyor olabilirsiniz 🙂

Akdeniz bitkisi õrtūsūnde bitki olmak kolay değil..Genellikle kurak,susuz ülkemizde çok suya hasret bir canlı. .

Kıbrıs’ta her evde mutlaka pişen  bu yemeğin yani kolokas’ ın ayıklaması  da õnem arz eder..kolokası  çıtlatarak kesmek õnemli bir durum.Yemeğin iyi pişmesinde şeklin gerçeği var..

Kolokas genellikle tavuk eti ile yapılırsa da kuzu eti de yakışanı olur. Soğanı  bol olursa yemeğin suyu akidelenir derdi annem hani daha bir enfeslik kazanır. Her yemekte olduğu gibi birkaç damla limon da salçada rengin güzelliğidir. .Açık tefal tencerede  ılgıt ılgıt pişirilmesinde fayda vardır. Bir de en önemli husus soğan ile tavuk soteleniyor ya eti dışarı alıp salçalı yemek suyuna kolokas ilave edildikten sonra etler üzerine dizilmeli.Hiç bir yemek de pişerken karıştırılmamalı . 

Annemin nasihatidir..” Eğer evin reisi babanız  eve geç gelecek ve sofrada yer almayacaksa onun porsiyonu öncelikle ayrılacaktır..”Artık yemek intibası  yaratmaması  için:)  

Bu değerler gūnūmūzde  kaldı mı bilmiyorum ama olmalı.. sadece evin reisi baba için değil sofraya geç gelecek her fert için bu adaletli paylaşım yapılmalı.. Geleneklerimiz yaşatılmalı..

Kanaatiniz önemli tabi..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s