Mitoloji..

​Mitolojide adı geçer, efsaneye göre tanrı Zeus aşık olduğu Cynara isimli güzeller güzeli kıza öfkelenince kalbini dikenli yapraklarla çevirmiş onu bir enginara dönüştürmüş. Bilimsel adı olan cynara scolymus’un hikayesi bu; tanrıları kendine aşık edebilecek çekiciliği, kafa tutabilecek inadı ve de kalbi olan bir sebze… Enginar antik Roma ve Yunan’da da biliniyor. Yunan ve Romalılar dönemlerinden kalan sütun başlıklarında motif olarak, Mısır’daki hiyerogliflerde ise doğurganlık sembolü olarak kullanılmış. Kral sofralarının en özel yemekleri arasında yerini almış..”

Bu efsane ile başlangıç yapmak sanırım enginar hakkındaki bilgileri de tazeler. .Fotoğraflarım arasındaki enginar kara enginar denen çeşittir evimizin bahçesinden olup ilk başta ki de çiçek olan halidir. Kara enginar satışta daha pahalı ama çiğ olarak zeytin/çakistes (yeşilzeytin) ile yendiğinde ağza tat verendir.Lokantalarda dörde bölünmüş limonlu şekli ilede servisi yapılmaktadır. 

Ben enginar tarlalarını #Yenimormenekşe köyünde gördüm tanıdım. . Rahmetli eşim Ziraat Yüksek Mühendisi olması sıfatı ile köylere de bazen beraber gitmekteyiz. Enginar ekimi ile üreticinin teşvik edildiği yıllar. . Hatta köyün papazı dahi öğrenmek için can atanlar arasında..

Bir sebzenin ekilişinden mahsuller alınıncaya kadar geçen sürenin göz tanığı olarak benim yanımda enginarın önemi ile hatırası çok büyük.

Girne Çarşamba pazarında bu yıl bol miktarda yerini koruyan enginar yemek çeşitleri ile mutfağın çeşnisi olduğu gibi çeşiti de oldu..

Dolmasını sonra anlatacağım.. bu gün enginar kalbi ile yapılan çeşidi fotograflarla õnūnūzde olacak. 

Anne bana yemek kurtar dendiği zamanları da,bu  tabire yemek koyarmısın diyenlerin de gūldūğū anları unuttuğunuzu da sanmıyorum. . Kıbrıs’ta anılar arasında bir cümle olarak kalan bir anı. .

Tadından olduğu kadar faydasından yararlanacak olduğumuz enginar soframızdan eksik olmasın.. Kalbi kalbimize sıhhat versin 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s