Temel Reis ve Ispanak..

​Her türlüsü yapılan sebzenin bir çeşidi de ıspanak. Köfteli ıspanak sanırım değişik bir tad. 

Annemden öyle gördüm,öyle öğrendim esasında kolay görülse de zor bir yemek..zorluğu ayıklanması 

da değil çok iyi yıkanması gerekliliği. . Bağ ile satılan ıspanak alınırken kişi başına bir bağ olarak alınmalı tecrübe bunu söylüyor. . Tavsiye de budur. Ayıklarken de dikkat edilecek husus ıspanak boy boy düzenli bir şekilde yıkanmalıdırı.. Her yıkanış sonrasında yıkanan kabın altında kum tanelerini olmamasına itina edilmelidir. Bu gözden kaçarsa pişen yemekte kendini kum belli eder. Benim deneyimime göre aldığım dõrt bağ ıspanak beş baş yıkanır aynen çamaşır yıkar tabiri gibi oldu ama hakikat budur.

Kesilen ıspanak tencerede soldurulur,salçası ile az su ilave edilir kısık ateşte üzerine dizilecek köftelerini beklemeye başlar:))

Köfte içine un,karabiber,az tuz, soğan rendesi birkaç damla yağ ilave edilir.Yuvarlak küçük köfteler az yağda kızartılır pişmeye hazır tenceredeki ıspanak üzerine dizilip bir taşım kaynatılır. .

Ispanağın taze yaprakları salataya da konduğu gibi ıspanak böreği dahil bir çok yemekte sebze olabilmektedir.

Ispanak yemeğinin en sevmediğim hali ise yatılı okulda önümüze getirilen tepsi içinde üzerine yumurta kırılmış hali idi.. Evimde hiç denemediğim çeşit oldu. 
En sevdiğim hatıralarım arasında hala daha izlerken beğendiğim TEMEL REİS ile Safinaz aşkındaki her zorlukta ıspanak tenekesinin imdada yetişip karşı tarafın yenilgiye uğratıldığı Cartoon film sahneleri ile bu Sebzenin faydalarının çocuklara olan aşısıdır .. afiyetle, sağlıklı günlere. .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s