TALVAR 

​Kıbrıs mutfağında bizlerin yalancı dolma dediği yemek çeşiti eski yıllardan beri masalarımızda  stratejik konumunu muhafaza etmektedir:)) 

Neden zeytinyağlı değil de yalancı dediğimiz dolmanın içinde et olmaması sanırım bunun gerekçesi..

Özellikle yaz aylarında soğuk yenmesi ise ayrı bir tad..Ancak en güzeli de tencerede iken sıcak sıcak kaçamak alınıp yenmesi..

Hele asma yaprağı ile yapılanı var ya bir içim su gibi..

Eskiden anneme Lefkoşa’daki evin iki yanındaki bahçeye ki o zamanların modası şimdilerin parkesi yerine bahçenin çimento yapılması üzerine de asma talvarı yapılması idi niye iki tarafa da üzüm diye sorduğum zaman aldığım cevaplar ilginçti.. bir defa yaz günlerinde su lastiğini açıp çimentoyu yıkayıp asma talvar altında serinlemek,ayrıca asma yaprağı toplamak bir de meyvesinden yararlanmak diyordu. İki talvar 4 çeşit üzüm vardı. .Birincisi babamın Limasoldan getirip ektiği fravula diğeri sultani cinsi, üçüncüsü verigo sonuncusu da parmak üzümü idi..En güzel dolma filizlerin yanından toplanan yapraklardı.. kış için de saklanır hem etlisi hem yalancısı yapılırdı. .Özdemir oğlumun da en çok sevdiği dolma çeşidi idi annem önüne plastik kap içinde masa üstüne oturarak koyardı etrafa saçarak yediği zaman henüz bir yaşında ki hali idi.. Sonrasında da tel komşumuz ki halen de mal sahibi olarak orda oturan Hatice Hanıma misafirliğe giderler onların Lefkeli oluşları nedeni ile bahçelerinden gelen yafa portokallar ile de meyvesini yerdi. Zaten bizim küçüklüğüğümüzde de Tijen ile Figen annemin çok sevdikleri ve devamlı annemin kucağında 5-6 aylık iken bizim eve gelen çocuklardı ..

Eski komuşuluklar bir başka idi.. Erol amca mangal yaktığında şiş kebap da komşu hakkı olduğu gibi pişen her yemekten de iki taraf birbirlerine bir tabak veriyordu..

Bu gün dahi küçük oğlum Dr.Kandemir Haticabasının telden pişirdiği mulihiyasından  kliniğe de kokusu var diye kendilerine uzatıp verdiğini söylemektedir. .
Hani derler ya laf lafı açar konuyu buralara kadar getirdik.Bu günde biber dolması fotoğraflarım var yalancı dolmadan harç hep aynı hellim de ayrıcalığı. .Sevmiyorum diyen varmı bilmiyorum ama bizler ailece çok seviyoruz..

Sağlıkla afiyetle de dolmaların yapılıp huzur dolu sofralarda olması dileğiyle. .


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s