Mutfak..

​Mevsim yaz havalar sıcak etraf kavruluyor diye her gün hayıflanmakta aynı cümleleri kurmaktayız doğru mu yapıyoruz bilemiyorum ama söylendikçe sanki ısıyı daha bir artırıyoruz gibime geliyor. .

Her mevsim elbette kendine özel özelliklerini sergileyecektir.Bizler de kendimize özel tedbirlerimizi alacağız. 

Yaz sıcağında sabahın erken saatlerinde bahçesinden sebze toplayanlar,hayvanlarını yemleyip sütünü sağanalar,inşaatlarda çalışan tepesine güneş çarpan insanlarımızın ve daha nice  zor şartlar altında çalışan kesimleri düşünüp aldığımız her ürün ve hizmetdeki  alın terini mutlaka görenler olmalıyız .Eski günlerin  sendikacıların tabiri ile kravatlı kravatsız çalışanlar diye ayrım yapması  da zamanımız da pek kullanılmıyor.. her mesleğin içeride olsun dışarıda olsun emek değeri de yatsınamaz..

Bu gün marketten taze böğrūlce aldığım zaman ayıklama ve pişirmeden önce bunları da yazacağım hiç aklımda yoktu..

Bu sebzenin  haşlamasında tek kritik nokta küçük yeşil bir limonun soyularak yarıya kadar 4 e çaklanan hali ile tencereye su içerisine o limonu koymakdır.Konmaz ise taze böğrūlce kapkara olur.Ha birde haşlanmış limonun pişimden sonra su içinden alınması gerekir.Bir kez unuttuk onu da misafirimiz acı acı yedi sesini de çıkamadı :)) 

Bõğrūlce süzülürken süzgeçin aleminyum olması taneleri ezmez. Biz Kıbrıs’ta bu yemeği kabak da haşlanmadan yemeyiz bazı ev hanımları ikisini aynı tencerede kaynatıyorsa da ben tavsiye etmem.Kabak da narin bir sebzedir.Zedelenip şekli bozulsun istemem:)) 

Babam böğrūlce yanına mutlaka kırmızı toprakta yetişen patates kızartması ile köfte isterdi..Ben ise bizim evin tabiri ile göbekli yumurta kavrulmuş (sahanda) ile ayni kavrulmuş patatesi tercih edip,yanına da bir baş soğan olmalı diyorum.. takdir yiyecek olanların.. denemekte fayda var. Bizim mutfağın gerçekleri bunlar..boşuna mı kilo aldık hayır hani şu içsem kilo yapıyor diyenlerden değilim:)) Taze zeytinyağı ise tabağa mutlaka limon ile ilave edilmelidir. .


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s