Sihirli Fasulyeler..

​Bizim doğduktan sonraki yıllarımız hiç de öyle sanıldığı gibi geçmedi.. Bu gün oğlum Dr.Kandemir çocuklar ile yılan oyunu oynarken çıkardıkları hengame görülmeye değerdi . Bizlerin de oynadığı oyunlar arasında olan bu oyuna ek biz yediğimiz kemikli et yemeklerinden aşık dedikleri kemiği bulduğumuz zaman da sevinen çocuklarıdık. Bu kemikle de oyun oynarken sokaktan bulduğumuz beş taşla da oyun kurardık. . Erkek çocuklar kısa ve uzun iki değnek ile lingiri oynar, pirili ciriler, inek dedikleri pirili ile de övünürlerdi.. Asma talvarınının direklerinde köşe kapmaca oynar, mahallede sesimizi duyururduk.. Neden bebekler ile oynamadık bu konuyu da halen anlamış değilim:)) 

Belkide 1955 -1960-1963 derken 1974 yıllarının yaşanmışlığı bizim çocukluğumuz, gençliğimiz ve bu günkü halimiz oldu..

Mahallede Gülsen,Dilek,Ali,Tamara,Bahar,Cemal,Erdal,Hasan,MehmetAli, Kemal,Ayşe,Çeşen,Emine,Fezile,Hüseyin, Osman  derken bir hayli kalabalık çocuktuk .. Ha sonraları bir oyunumuz da sokağın başına barikat kurup gelip geçeni kontrol oyunu idi. 

Dinlediğimiz masallar ise daha küçük yaşlarımızdaki hikayeler idi.. Çoğunu da biz çocuklarımıza tekrar okuduk.. Tabi torunlara da.. En çok sevdiğimiz ise “Sihirli Fasulyeler” idi..

Bu gün dahi her taze fasulye alışımda pişirdiğimde o günlere döndüğüm masal..

Taze fasulye pişerken eğer o güzel kokuyu etrafa yayıyorsa toprağı güzel bir köyümüze aittir diye biliyorum.. En güzel kuru fasulye Elye’ye aitse tazesi de oranın olmalı diyorum..

Bu günkü fotoğraflarımda bu yemeğin pişme aşamaları var..Hepinize pişirdiğiniz bütün yemeklerin afiyetini dilerim..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s