BÕREK..

​Bu akşam da böyle esti:)) iyiakşamlar dileğim… huzur ile mutluluk başta sağlık.. 
Hamur deyince köy,köy deyince Nergisli ile Naciye nenem aklıma gelir.. Her pazar sabahı babam bizi Yenağra’  ya götürürdü.. Eskiden gezmeler aileye olur ve biterdi..Birde Kardeşim Niyazi ‘nin doğduğu Larnaka’ ya Komuşuları  Behlül dayı dediğimiz ve Ayten teyzemizin evine.. Ayten teyzenin kızı Füsun sonradan sınıf arkadaşım da olmuştu. Ayten teyze kaynayan süt kazananın önündeki hali ile her zaman aynı saatlerde aynı duruşu ile hellimini yapar norunu sūt üzerinden toplardı..Evini deniz  ile yol ayırırdı.. Annemler de hemen dibindeki evde zamanında otururlardı..Denizin çakıllar üzerine vuran dalgaları bir harika idi.. annem her zaman söylerdi harp zamanı İngiliz uçakları halka yiyecek maddesi atarlardı diye hatta ilave ederdi üzümlü ekmek de atıyorlarmış abim 1945 de doğduğuna göre o yılların hali de anlaşılıyordu..ZAMAN öyle acımasız  ki onların bu yaşadıklarını  bütününü dinlemek bizlere nasip olmadı. Hayal meyal duyduklarımızı da zaten paylaşıyorum.. 
Nenem ise köyde hemen hamuru yapar oklavayla hamuru yerde kucağına koyduğu ayaklı yuvarlak aşkı tahtası üzerinde bezeyi açar hellim böreği  ile kıyma böreğini yapar kızartıp bize sıcak sıcak yedirdi..Bana gelince bu yaşıma geldim elime oklava almadım.. Alamadım.. Denemedim dahi.. Nedeni mi nedensiz bir durum:))

Ancak şimdi bu işler kolay alıyorsunuz yufkayı istediğiniz böreği yapıyorsunuz.. Genellikle sigara böreği dışında içine sebze koyduğum börekleri evdeki fırında yapıyorum.. Üzerine de çörek otu (garacocco) bir de demli çay oldu mu tadından yenmez:))  (iki paket yufka üst üste konup 4’e bõlūyorsunuz elde ettiğiniz iki katlı üçgen yufkaya önceden hafif yağda soldurulup içine kuş ūzūmū ile beyaz peynirli harcı koyuyorsunuz.Ancak yufka süt,yağ  ile yumurta sarısı içine batırılmış olacak. 175 derece fırında 40 dakika işlem tamam..)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s