GÕMEÇ..

​Mutfak zordur diyenler de var.. Bu çoğu için geçerli bir mazeret değildir. Mutfak insanın kendini unuttuğu yerdir.. Mutfakta uğraş terapinin ta kendisi olup insanın dinlendiği yerdir..
Mutfak tezgahına zamanın bütün sebzeleri mutlaka uğrar da derin dondurucular zaman mevhumunun  ortadan kalkmasına sebep oldular.. iyi de oldu.. Sebzenin mevsiminde hazırlığını yapanlar, olmadığı zaman da pişirmeye hazır çeşitleri elinin altında bulur.
Denedim oldu, bahçe geniş duvar kenarlarında Gömeç zamanı geldiğinde bitiyor.   Şimdilerde semiz otu da kendiliğinden biten yabanilerden:)) bitmeden bahçıvana tolplatıp bir yemeğini daha yapayım.. 

Gömeçleri bana Pınarbaşı köyünden bir tanıdık  da getirmişti onları da ayıklanmış bir halde porsiyonluk dondurdum. Bir deneme idi olup olmayacağını bilmiyordum.. Sonuç başarılı oldu.. Bu da babamızın çok sevdikleri arasındaki bir haşlama idi.. zeytinyağı ve limonu kıvamında yanında patates kızartması ile kekikli tavuk..yaptınız mı.. Her gün ne pişireceğim gaylesine alternatif bir menü:)) kazanıyorsunuz..

Faydaları nasıl diye sorarsınız internet ne diyor diye de cevap veririm.:))

Boğaz kuruluğuna iyi gelir, Kuru öksürüğü geçirir, Gastrit ülser tedavisinde kullanılır, Mide ağrılarını hafifletir, Cilde yumuşaklık verir, Sindirimi hızlandırır, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Yatıştırıcı etkisi vardır.. 
Doğamızda mevcut hormonsuz tüm otlar mutlaka faydalıdır .  Faydalanmak da bizlere kalmış bir husus. 
Hepinize.. kadın erkek ayrımı yapmadan mutfakta bir yemek yapın tavsiyesi ile sağlıklı yarınlar 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s