Ayrelli..

​Hızla geçen bir günün elbet arkasında bırakacağı anılar da olacaktır.. Her günün hareketliliği bize yararlı,vaktin nasıl geçtiğini unutturuyor.. Sabah sevgili Õzay arkadaşım ile kızkardeşi Ilkay’ ım ve kızları Ebru geldi.. Ebru doğduğunda kucağıma alıp ilk biberonla sütünü verdiğim gün 17 yıl evveli idi.. Girne’de günlerimizin her gününde bir hatıra..

Daha sonra köyden misafirim geldi bu sefer poşetinde bir kaynatma kabağı ve kabak çiçeği.. E .. misafire ayıp çiçekleri vazoya koyacak halimiz yok.. Hemen harcını hazırladım üstelik bak Şengül hanım Tülin hn bu işleri yapıyor dersin şahitsin ha diyerek de tembihleyerek.. Onu uğurlarken hala daha gülüyorduk o an  telefonum çaldı Süt Kurumunda uzun yıllar beraber çalıştığım Turhan (Duran) abla evdeysen geliyoruz dedi.. Taşkent’den Ayhan abisinin eşi ile geldiler. Onun da evlenmesine, doğumuna şahit olduğum, öylesine çok anımız var ki satırlara sığmaz.. Şehit ve yıllardır kayıp Babasının kemiklerini bulmuşlar 15 Ağustosta defınleri var kardeşinin de defnedilmesine gitmiştim.. Allah bütün şehitlerimizin ailelerine sabırlar versin.. Bütün bunları konuşurken hadi Duran kalk 5-10 çiçek kaldı elin değsin dedim..maksadım o hüzünlü halinin kaybolması idi.. Sağolsun yardım etti:)) taze bõğrūlce ile kabak da sofraya salata ile kondu dolmaların tadı yenmeye değerdi.. Misafir umduğunu değil bulduğunu yer misali öğleni atlattık:)) Bu arada düğün davetiyesi de aldık.. 
Bu çeşitleri daha önce de anlatmıştım bu günkü anlatım yine babamızın çok sevdiği yumurtalı ayrelli,ayrelli de dondurucuda halinden memnun bir sebze.. Hani bazı hallerde Kuşkonmaz dediğimiz..

Acı olmaması için ilk önce çok az sıcak su ile yıkayıp az yağla tavada yumuşak hale getirip içine yumurta kırdığımız ayrelli ..mutfağın aranılan yiyeceği..pazarlarda bağ ile satılıp dağlarımızda bolca bulunan dik duruşlu sebze.. 
Her çeşidin bereketinin  mutfağımızda🌞 mutfağınızda  keyifle yer alması dileğiyle iyi günlere 💕  💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s