Piraşki.. 

​Hayat bir sokum ekmek kavgası diyen annem. Her kadın ne olursa olsun ocağında bir su mutlaka kaynatır derdi..mutfakta, ateşte bu  ocakta ,tencere tava işinde çoğunlukla otõr  kadınlar:)) Mangal/kebap seven çoğu  ailelerde,evde, erkek sadece  mangal işi ile mutlaka uğraş veren oluyor….

 Neyse bahçeden topladığımız yabani semiz otları ile “piraşki”ye evde yapılması için onay verdik. (Türkmen yemeği )Tabi denetimimde:)) faydalı bir yiyeceğin ortaya çıkacağı aşikârdı; hamur yoğruldu model kabak böreği gibi iç harç tomates,soğan,biber bol semizotu ancak bu fırında değil az yağla tefal tavada pişirildi. Paylaşmasak ayıp olurdu:)) yapmanız tavsiye edilir dedik bu geçen yıl yaptığımız bir börek çeşiti yemekti.., demek ki yıl dönüyor biz geçen günleri, yerinde saymazsak da , yaptığımız mutfak işlerinde zamanın otunu yeniden başka bir çeşitte kullanıyor pişiriyoruz.
Diyetisyenimiz  yoğurtla  altı kaşık semizotu  yemelisin diye bu sebzeyi de haftalık reçeteme  ekledi. Uymak gerek .Bahçede yabani semiz otu çok yapacağız. Yahnisi içine de azıcık bulgur veya pirinç koyacağım ama beyazdan da kaçınmak gerek.
Esasında Kıbrıs’da genellikle salatada kullandığımız semiz otunun yabani olmayanı manavlarda bağ ile satılıyor ama yabanilerden pişirilebilen yemek bir başka oluyor.. 
Uzman tavsiyeleri ise bol miktarda omega 3 içeren semizotunun ” Kullanımda genelde çiğ yenilmesidir. Çiğ olarak tüketilen semizotundan çok daha fazla vitamin, mineral ve omega3 alınmaktadır. Semizotunu yoğurtla yemek yanı sıra sarımsaklı salatasını tüketmek çok faydalıdır.
Bizler her türlüsünü yapıyoruz çok da kolay bulunan bu otu soframızda misafir etmekten de faydalanıyoruz.  Mutlu sağlıklı günlere adım  atmak hepimizin duası..💕 💕
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s