“AĞIZ ” Tatlısı…

​Ağız deyince akla gelenler laf yapan konuşan ağzından çıkan lafi hiç kulağın duymuyor mu dediğimiz anları hatırladığımız bir gerçektir.

Ne olursa olsun kişi yazacağı veya konuşacağı  konuda fazla yoruma açık verecek şekilde işin resmiyetinde,sohbetinde samimiyetinde konuşmalı diyenlerdenim.
Öyle konuşmalar vardı bu aile içinde olsun,dost ziyaretlerinde olsun,kahve sohbetlerinde olsun ve en nihayetinde siyasette olsun dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardır.
Hele tarihe tanıklık edecek konuşmaların da ehemiyetininin bilinmesi gerekmektedir.
İnsanın yüreğine işleyen unutmadığı, unuttuğu anda hatırladığı doğru veya yanlış o kadar çok konuşmalar var ki işte bu anda bu kulakta kalan seslerin, inanılmaz derecede sevindirici olduğu kadar yara verici olduğunu da farkedebiliyorsunuz..
Ağız tatlısını anlatmak istediğim bu günde hissedilen duyguların güncel konuşmalarda ki etki hususunu  da es geçmek olmazdı..
Şimdi asıl meseleye geçeceğimin maksadı  geçen yıl paylaştığım bu tatlının kayıt altında olması içindir . Paylaşımım şöyle idi..
“Koyun doğum yaptıktan sonraki ilk sütü ağızdır. Bu yavrular için son derece önemlidir. Ancak bazı hallerde ananın fazla ağız sütü sağılarak mineral madde,vitamin
değeri yüksek bu sütten köylerde beğenilen,  bir tatlı çeşidi yapılmaktadır Bana Nergisli köyümden oğlum Kandemir Berova aracılığı ile gönderdiler ilk defa pişirdim. Netice mükemmel oldu. Özel Berova beğendi tabi ben de denedim .. Köylerimiz insanı ağız tadını biliyorlarmış . Gönderene teşekkürler.”
Pastanelerde olmayan bu yapım evlerde bir kez olsun yapılarak kültürümüzde varlığının olduğunun bizden sonrakilere de bırakılması gerekir diye de düşünüyorum..
Gelen süt çok bekletilmeden ateşe konup karıştırılması sureti ile içinde oluşan ve telemeye benzeyen kısmın tabağa alınması ile üzerine toz şeker dökülerek yenilen yiyeceğin adı bu şekilde sütün ismi de olan ağız adındaki tatlı oluyor.
Eskiler biliyor sizde deneyin kararınızdaki tercih güzel olacaktır.
En güzel günlerimizde Allah hepimize ağız tadı versin diyelim.. 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s