Bayramda yanan köy fırını..

​Bazen insan kendini eskiye hapsederken geleceğe dair hafızasında ne varsa bunları o eski defterlerinden çıkarıp bu güne de taşır..
Bunun yapılmaması hali zaten normal olmaz.
Kişi doğduğu andan itibaren yaşadığı çevrenin etkisini dış dünyası ile birleştirme,özümseme analizini yapabiliyorsa gelecekteki yerindeki hayatını düzenlemede etkin olabilmektedir.

Hiç kimse anasının karnında ne olacağını kısmetini, nasibini elbette bilmeden doğar ama doğduğu andan itibaren büyümeye başlar… Yaşar ..yaşadığı müddet öğrenir. Kabiliyet ile yetenekler bulaşıcı değil kişisinin meziyeti olur..

Zorla da güzellik olmaz zaten.. Hayatın fotoğrafı kişinin yaşadıklarının,hayallerinin, çerçevelenmiş tablosudur.
Bu tablo her kişinin aynı zamanda herkesin de gördüğü  CV’si olmaktadır.

Diyorlar ki Kıbrıs’ta anlaşma ve barış için iki halkın kaynaşması gerek. Yarım asırdan fazla ki ömrümde veya ömrünüzde karma köylerde bile bir kaynaşmaya nadiren rastlanmıştır. Dolayısıyla kaynaşma ile bir anlaşma olması na mümkün ..eğer iradelerin emri vakisi olmaz ise..

Ha Kıbrıs’a özgü yemeklerde müşterek bir kültür mirası yok değil ama rumların gleftigo dedikleri  kebeba bizlerin kūp kebabı veya fırın kebabı deyip gleftigo demediği gibi:))

Bayramlar özellikle değişik bir sofrada yemek çeşidi ile güzel işte bizde bu meyanda bir hazırlık yaptık uygulama ise imece usulüne uygundu.

Bayramlar ayrıca sohbetlerin koyulaştığı ziyaretlerin rengi ile süslenen zamanın en bariz olduğu hissiyattır.  Bunu da yaşamak gerek. Daha nice bayramlar görmemiz dileğiyle.. Nefes almanın şükründe ve duasında… 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s