ZEYTİN..

​”Homeros’a fısıldayan zeytin ağacının dediği gibi ”siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım..”
Hiç bir ağaç, insanlık tarihinde zeytin ağacı kadar kutsal kabul edilmemiş ve üstüne bu kadar efsane yaratılmamıştır. Dini kitaplar insanlık için zeytinin önemini vurgularlar. Mitolojik öykülerde zeytin, zeytin ağacı ve zeytinyağı kutsaldır. Antik çağa ait sağlık kitaplarında en çok zeytinin adı geçer, çağa ait paraların çoğunda bir bereket sembolü olarak zeytin dalı vardır,paradan önce zeytinyağının adı ”sıvı altın”dır… Büyük ressamlar zeytin ağacını tuvallerine taşımaktan büyük zevk duyarlar. Sanat tarihinin her alanında, minyatürden freske varana kadar zeytinin her anı sanat yoluyla sunulmuştur.”

Zeytin hasat mevsiminin yaklaştığı bu günlerde zeytin ağacı için yazılan mitolojik efsanelerin de okunması gerektiği zamanlardayız.

Kıbrıs da bu ağaçları coğrafyasında muhafaza eden Akdeniz’in bir adası..Hatta KKTC ‘de Girne’de Templos köyü şimdiki adı ile  Zeytinlik zeytin ağaçları ile ūnlü zeytin festivali yapılan tek köyümüz  olarak bilinmektedir .. Bizde bu köyün arazisinde mal sahibi olmanın ayrıcalığını yaşayanlar olarak zeytin ağaçlarına  az da olsa sahip olanlardan:)) Sahip olmak kolay .Lakin sahip olduklarının değerini muhafaza etmek zordur.
Mesaryada veya Lefkoşa ‘da zeytin ağacını bilenler değiliz.Ağaçla ilk tanışışıklığım 17 yaşımda yeni nişan olduğum zamandır. Õzel Bey her zaman şaka ile karışık Zeytin Ağacını bizde gördün diyordu. İlk ve son defa 1966 da şimdi evlerimizin bulunduğu boş Bafuda denen arazide “dizin dizin” zeytin topladım. Bu yapabilirim mesajının keskin bir ifade tarzı idi. Ayrıca ilk ve son defa topladığım iki kasa yeşil zeytini 5 Kıbrıs Lirasına hisar üzerinde bulunan ekmek fırının yanındaki Çağlar markete sattığımın hatırasıdır.. ilk emeğinin karşılığını aldığım ticari faaliyetimin de sona erdiği durumdur.Anıdır..
Her zeytin hasadı zamanında geçmişten gelen alışkanlıklar devam ediyor. Zeytin dalında bırakılmıyor.  Õzel Bey hayatta iken Zeytinlik’deki her biri 5.5 dõnūm olan zeytini bol arazilerini çocuklarına tapuladı.  1987 de taşındığımız evlerin de inşaatında araziden tek bir zeytin ağacı kesilmeden yapılmasının özeni  her zaman övüneceğimiz bir husustur.
Bu yıl ağaçlar geçen yıl üründen sonra hasta olduğundan çok derin budamadan sonra yeniden kendilerine gelmeye başladı..Bu geçen yıl, belkide Õzel beyin  vefatı ile arkasından ağaçlarının da bir yas veya ağıtı idi.. 2015 Eylülünde yine bir ilki yaşadım. zeytinin bahçedeki toplanmasindan siyah zeytin, yeşil zeytinin ise Özel beyin icadı makinede kırılıp çakıstes yapımında, yağın çıkarılmasında etkin rol oynadım.

Bir Kova su içerisine tuz ilave edip yumurtanın  su üzerine çıkışı,içi torba kaplı köfünde sele zeytin kurulması kalan zeytinlerden yağ değirmeninde yağ çıkarılması da her zeytin ağacı olanların yaptığı gerçeklerdir.
Bütün bu erzağın yıl için muhafazası da ayrı bir konu tabii. Dikkat edilmesi kaçınılmaz ehemiyet..
2016 dönemi Zeytin  hasadında bütün ağaç sahiplerine bu süreç kolay gelsin.
Genelde zeytinyağı satışlarının bereketli olmasını üretici elinde kalmaması ise dileğimiz.. Sevgi ile kolaylıklar ise hepimizin olsun..💕💕Ayrıca  Ūç tohumdan ūreyen Zeytin,Sedir ile Selvi ağacının ülkemizden eksik olmayacağı bir çevre isteğimiz hep var olsun..💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s