Cappuccino..

​Dört tarafı su ile çevrili kara parçasına  ne denir? Bu soru ilkokul süresince bize sorulan cevabı da sınıfın hep bir ağızdan verdiği Ada cevabı ile söyleyeni her zaman alkışladığımız, sonucunda örnek veriniz sorusuna ise Kıbrıs dediğimiz idi..o günlerin anıları bir başka idi.. 

Bu gün oğlum Dr.Özdemir Berova’nın tweeter hesabından paylaştığı Günaydın mesajı ile elinde okuduğu gazetenin verdiği mesaj da bana çok anlamlı geldi.. Beni Lefkoşa Atatürk İlkokulu’nun sınıf odalarındaki sıralara götürdü.. Bizim zamanımızda akıllı tahtalar yoktu.. Kara tahtaya tebeşir ile yazılırdı,tahtayı ise sırası ile bizler silerdik. Tahtanın sağ üst köşesine ise günün tarihini yazardık. Bu tarihin sorusu ise her gün ama her gün verilen ödevin konusu idi.. Ev ödevimiz ise Gazetede okuduğunuz üç önemli haber nedir?  Verilen Ödevi bütün sınıf yapar öğretmen önemli gördüğü haberleri sınıfta tartışmaya da açardı. O küçük yüreklerde bunlar ayrı bir bakış açısı yaratırdı..

Okula yaya veya bisiklet ile gider,yaya gittiğimiz  zamanlarda bir köşede Ali Korun Bakkaliyesi Diğer köşede ise Enverin Kahvenin arasındaki yokuştan aşağı iner az ilerideki Minnoş fırınından ise dişli çörek alırdık. Çöreğin her bir dişi bir kuruş idi. Bize verilen harçlık ise 2 kuruştu. Her Pazartesi banka saatine bankaya yatırdığımız haftalık miktar ise yarım şilin.. Bazı arkadaşlarımızın ise harçlığı yarım şilin banka parası 5 Kıbrıs Lirası idi.. Ama biz hiç bu durumdan bir eziklik duymaz bu durumu da o çocuk kalbimizle hep iyiye yorardık..

Bize verilen nasihat hiç bir kimseyi kıskanmayacaksınız idi. 

Bu gün çok şeyler elbet değişti. Bizler telefonu evde görür idik şimdiki çocukların ceplerinde  üstün zekalı akıllı telefonlar:)) 
Geçen gün bir hastası oğlum Dr.Kandemir’e annen artık eski sıklıkta yemek tarifi paylaşmıyor demiş:)) Doğrudur yaptığım, yaparken fotoğrafladığım bütün yemekleri hemen hemen paylaştım. Rutinde tekrarını da yapmıyor değilim. Demek ki yeni lezzetler bulmak pişirmek de farz oldu. 

Doğan her günün bizlere sağlık olması dileğim ile hepinize sevgiler,saygılar ile Günaydın.. Yorum yazan,beğeni gönderen her bir arkadaşıma da teşekkürler 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s