Yaş 35 yolun yarısı mı? 

​Yıllar yılların ardı sıra bu güne geldi dayandı.  Ortalama yaşam belki hayatı terk ediş olarak Cahit Sıtkı Tarancı şiirinde ki 35 yaşı gerilerde bıraktı ama gözün bir anda o sonsuz uykuya dalması an meselesi..
“Neylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanamadın olacak.
Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak,
Taht misali o musalla taşında.”

İşte şairin bu son mısrasindaki özet hepimizin hayat mücadelesinin son noktasında yattılan o soğuk taş önünde biriken sevenlerin hep bir ağızdan sorulan soruya “İyi Bilirdik” cevabının içtenliğin de  gizli…

O halde göz açıkken gözümüzde biriktirdiğimiz değer verdiğimiz iyisi ile kötüsü ile not aldığımız yer, yüreğimiz değil de nedir peki?
Bazen insan yaşadıklarını,duyduklarını,her yaşın getirdiği olgunluk terazisinde tartıp denge dediğimiz çerçevede ister kara kaplı,ister gümüş kaplı,ister altın olsun ister Pembe bir yerde alt alta koyup toplayıp çıkarmıyor mu? Bu hesap rakamların hesabı değil bir yaşanmışlığın toplamdaki fotoğrafıdır..hesap uyuşturması budur..

Sonuçta değermiydi ?değmezmiydi? Bütünlüklü   sorulara  kim kendi kendine cevap vermedim derse eğer, bu inanılmaz bir davranış şekli olur.

Ömür süresince yaşadığı her olaydan ders alabilen insanlar kendine o günün şartlarında hak verebiliyorsa bu insanların kendileri ile barışık halleri etrafındaki barışta etkili olduğu gerçeği vardır.

Hatırlatmak kadar unutmak da bazen hayatın,tanrının insana lütfettiği  sabırdır..
Bu sabır ise dayanma gücünün direnci..

O halde dengelerin öneminde, elimizdeki nimetin farkında, aldığımız nefesin şükründe olabiliyorsak mutluluğun adını da vermiş oluruz.
14 #Ekim 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s