Deyişlerdeki anlam.. 

​Dost acı söyleyen değildir. Acıyı tatlı söyleyebilendir. Mevlana
Genelde deyişleri paylaşım, sosyal medyada yadırganan bir durum. Söylenenler ise kopyala yapıştır nasıl olsa yazacak bir fikrin mi var şekli ile bazen beyinlerde yer eden yanlış bir düşünce tarzı..
Zamanında bu deyişlerin sahipleri hayatın değişmez sürecinde tanıklık ettikleri problemlerin,kurdukları dostlukların,ayrıca kendilerine karşı yapılan iyiliklerin olsun aksi davranışların olsun uğraştıkları meşgalelerde zihinlerinde yer edenleri yazmaları o yüzyıllardan bu güne aktarmı..
Bu gün ise bu deyişlerin  ehemiyetininin farkında olmak dünyamız üzerindeki olaylarda değişen bir şeyin olmadığı insanın aynı insan olduğu ancak teknolojik gelişmeler ile ileri adımlardan faydalanmayı , bilgiyi yerinde kullandığını görüyor , Eser sahibi kişilerin bütün tezlerde geçmişin arşivlerinin kaynak olarak kullanıldığını konu ile ilgili okudukları eserlerin ismi ,sayfa numarası ile kendi  eserlerinin arka sayfalarında görmemizi sağlamaları hali kendi eserlerinde de olduğu kadar bu yazılanların  mevcudiyeti alanlarında uzman kişilerin daha sonraki nesillere mirası olmayacak mı? Elbette olacaktır.. Dahası Kıbrıs Türk insanımızın eserleri de artık arşivlerde,kütüphanlerde, en önemlisi internet ortamında görünür olmuş bu ise bizleri gururlandırmanın ötesinde bir sevinç vesilemiz olmasına sebebiyet vermiştir.
O zaman bu güzel deyişlerin gölgesinden yararlanmasını bilmeli bir öğüt olarak kabul edebilmeliyiz. 

Kıymet vermek, has düşüncelerde buluşmak, değerleri, kişiliklerde takdir etmek ise bizlere düşen asli bir görev olduğunu unutmamalıyız. 
Son deyiş de bu gün  15 #Ekim için bu olsun.. 
“*Doğan ölür, ondan eser olarak söz kalır, sözünü iyi söyle ölümsüz olursun.
Yusuf Has Hacib*”
Sağlıklı bir yaşamda iyi günlere vasıl olmak niyeti ile.. 💕💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s