TRAFİK.. AİLE..

​Her insan şanslı bir ortama doğmaz.. 

Kişiler doğduktan kendilerini bilir hale gelinceye kadar çevresindeki imkanlar ile yetinirler.
Hani derler ya şans kapıyı bir defa çalar pek inandırıcı olmasa da bir bakıma doğrudur.
Bütün bu doğrulardan kişi kendini, çevresine göre eğitimiş ise mutlaka yine çok söylenen bir deyimdeki açılıma uygun “bir baltaya sap olur..”

Çok uzağa gitmeden örnek de verecek olsak kendi aile büyükleri içerisinden, başka misallere de gerek kalmaz. Çoğumuzun annesi eskiden sadece evleri ile ilgilenir,çocuklarına ve eşlerine sonsuz bir koruma duygusu ile sahip çıkarak imkanlarını zorlayanlardı..
Eski yıllarda da bu gün de olduğu gibi yeni ev kuranlara anne baba katkısı hep olmuştur. Köyden şehre inip okumak ise imkanların zorlanmasıdan başka bir şey değildi. Mesela babamdan evde ışık olmadığı halde mahalledeki elektrik direği altında ders çalıştığını Lefkoşa’da okuduğunu sınıfinda bir köý çocuğu olarak derece de aldığını çok dinledim..
Nihayetinde bu gibi oldukça geniş bir kesimin ailelerin de kendi yetiştirdikleri evlatları ile bu günlere gelinmiştir.

Her evin her ailenin günümüzdeki anlayışı ile hayatın sürdürülebilirlik göstermesi de aile fertlerinin çalışıp aile bütçesine yapacakları katkı ile mümkün.  Peki biz yapmadık mı elbette yaptık. Bütün bunları yaparken de hep aileden hem manevi hem maddi destek aldık.
Bu zamanın çocukları kendilerine sağlanan imkanların farkındamılar işte bundan pek emin değilim.
Geçen gün trafik ışıklarında kırmızı yandı durduk. Zeytinlik trafik ışıkları:( Arabayı ben kullanmıyorum yan tarafta duran araç da kırmızıda durdu,durdu ama birden kapı açıldı içinden genç bir ķız direksiyonu bırakıp arka araç ile sohbete geçti arabası çalışıyordu, muzik ise sonuna kadar açık kapı nerdeyse bizim arabaya değecek şekilde açık araba bomboş öylesine kalakalmıştı. Aniden trafik ışığına baktım 65 den geriye sayım vardı. Bu hal nedir,ne oluyor derken sadece boş direksiyon ile koltuğun fotoğrafını alabildim:))
 Peki bu sorumluluğa sahip olmayan trafik kurallarına uymadıkları için bazı hallerde trafiğin de onlara acıma duygusu olmayacağı gerçeğinden hareketle meydana gelebilecek kaza sonuçlarının üzüntüsünü bizlere yaşatmaya kimin hakkı var?” Kimsenin ” o halde yine herkesin her aile ferdinin aklı ile izanı ile hareket etmesi gerekmiyor mu? Gerekiyor..

Bu güne nokta mı? 💕💕

* Ayakkabımızın içine giren bir taş yüzünden yürüyüşümüzün, duruşumuzun değişmesi gibi, #beynimize giren bir #özdeyiş de bazen hayat yolundaki yürüyüşümüzü, duruşumuzu değiştirir. ~ Mehmet Murat ildan*

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s