TAKDİR . . TEKDİR . .

​Takdir ile Tekdir yer değiştirmiş. Kimsenin,hiçbirimizin.. haberi yok:)) 

Azarlama modası geometrik hızla yayılmakta.. Zihinler hep bu moda programlı.. Nedeni basit.. Azarlama varsa dikkat fazla, reyting çok.. “konumumda söz sahibiyim makamından ” dışa sesleniş tavan yapmış:)
Bu tavanı bırakıp tabana bakacak olursak neler, neler yazılmaz, her anı her olay bir konu olur:)
Düşünsenize her çocuk doğumunda ona ilk alınan taşıma nitelikli araç ona doğmadan alınan,  çocuk arabacığı değilde nedir? Her anne baba kendi bütçesine göre mutlaka bir araba çocuğuna almıyor mu alıyor. Bazen kaç çeşidi bir arada oluyor yazlığı,kışlığı derken her türlü lüksü olanı da var..
Neyi takdir etmek gerek biliyormusunuz, büyük çocuğun kullandığı arabayı diğer kardeşine de  kullanan anne babaları.. Hele geniş aile çevresinde bu arabaların elden ele geçişi kayda değer tasarruf, bu giysilerlerde de geçerliliğini korursa, oyuncaklarla da takviye edilirse işte en güzeli bu yardımlaşma şeklinde, oluyor.
Ancak bunlar günümüzdeki anlayışta var mı ? Az da olsa var. Hele çocuk kitapları elden ele çocuktan çocuğa geçse ne kadar faydalı bir hizmet olur. Geçenlerde Neslihan hanımın bir tweeti ve eldeki çocuk kitaplarının ihtiyatçlı çocuklara ulaştırılması konusuda ki çağrı takdire değerdi tabi bu tweeti paylaşanlara da teşekkürler..
İstanbul’da orta eğitimde sosyal seçmeli derslerde yardım kolunda da kendi aramızda topladığımız kitapların kardeş okul diye nitelendirdiğimiz okullara, devri ,bir an  gözümün önünden geçti aklımdaki  derin yerinin olduğu, 50 yıldan sonra bir kez daha ortaya çıktı..
Nasıl giriş yaptım konuyu nereye getirdi, isem de iyi olmuş..
Günümüzde başta ifade edildiği gibi  azarlama ile acımasız eleştiriden  ziyade daha  çok takdir edilmek, konusu üretkenlik için elzem .. 

Kimsenin kimseye.. sen zaten bunu yapmaya mecbursun gibi devamlı bir tehdit hali çalışan kişide motivasyon bozukluğu elbette yapmaktadır. Mobbing konusu da gündemden kaldırılmalı..Bir bakıyorsunuz ki sosyal medya dahi bu konuda kişilere araç vaziyeti görüyor, burda ayıp denen,terbiyenin perdesi iyice yırtılmış..
Bütün bu söylem karışıklığınından, doğruluk payından, satırlar arasında bana gönderme varmı diye bakacak olan çok..
 O zaman takdir,
kamu görevinde olsun gerekse özel sektörde olsun kişinin  iş konusuna olumlu yansıyacağı gibi, sorumluluğunu bilmeyenlere de tekdir esaslı, iyileştirici bir ilaç gibi ,gelecektir.
Daha nice değerlerin, değerle  değerlendirilmesi konusu,ise bu gün oldu gözlemlediğim,okuduğumuz takip ettiğimiz kadarı ile insan vicdanında tam yerinde, ama vicdandan süzülen hakikatin, sözle ifadesi, olmaz ise, bu ne kadar işe yarar…?

Bu güne nokta mı?💕💕

“İyilik de kötülük de karşılık bekler. Güzel bir başarının ödüllendirilmesi kadar, çirkin bir olaya neden olanların da cezalandırılması gerekir.”

Beydeba ‘dan güzel bir deyiş..💕

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s