Sağlık için spor..

​Sporu profesyonel yapanlar dahil. Genelde spor deyip, es geçmek, umursamamak olmuyor..

Evde olsun iş yerinde olsun emekli olsun çalışan olsun mutlaka günde 15-20 dakika en az insanın kendine ayıracağı bir vakti olmalıdır..

Hareketsizliğin verdiği bir takım sıkıntılar her zaman gözler önünde.. 

Çoğunluğumuzun tembel olduğu bu konu esasında birçok hastalıkta çare..
En etkili spor, yürüyüş ne yazık ki alışkanlığımız yok, zaten yürüyecek saha kenarları ile yol kenarları, kaldırımlar hariç , sıhhatli bol oksojen alacak yürüyüş yerlerimize şehir içlerinde pek rastanmıyor. 

Ve biz maliyeti düşük bu spordan yararlanmakta geç kalanlar oluyoruz.

Lapta Belediyesinin sahilde ,dış yardımlar ile başlattığı projedeki yürüyüş alanının çoğu tamamlanmış olabilir ama yürüyüş alanına gidiş her gün için, çevredekiler için,kolay olurken diğer yerleşim yerlerindeki insanlarımız için sadece gittim.. geldim.. gördüğüm bir yer demenin ötesinde yürüyüş esas amacına bu kişiler için her güne pek uygun olmamakta.. zoru temsil etmektedir.. Ayrıca etrafin yoğun yerleşim yeri olması nedeni ile yürüyüş alanına girişlerde de zorluk yaşanmakta..

Girne sahillerimizdeki bu projenin diğer kıyılarımıza uzantısı en içten dileğimiz..yöreye spora, katkısı ise yatsınamaz..Bu projede en çok sevdiğim nokta ise iki sahilin deniz üzerinden birleştirilerek minicik bir köprü yapılma durumunun mevcudiyeti..inşallah üzerinde yürümek hepimize nasip olur..

Günümüz insanının çoğu bırakın çalışma hayatındaki monotonlukları eve geldiği zaman da ,yemek masası ile koltuk arasındaki serüvenlerinde ya elde kumanda ile televizyonu açar,kulağı seste olurken, gözü de elindeki *akıllıda*:))  internet ortamında ,hareketsiz bir şekil ile gecesine sabit, zamana meydan okumakta..
Zamana meydan okumak ancak sağlıklı bir beden ile olacağına göre,vücudumuza gerekli özeni göstermek de beynimizin borcu derken, kendimize bir hareket şekli seçip, bunun adına da spor diyelim. 

Bu her yaşdakilere uygun bir seçim ile spor salonu,yürüyüş,bisiklet olduğu gibi televizyon karşısında dizilere ara vermeden:))  bazı hareketlerin yapılması ile de mümkün.. 
Bu güne nokta mı?💕💕
“Hareket etmek kişilerin fiziksel,duygusal ve zihinsel durumlarında değişiklik yaratmak için bir ilaçtır” 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s