Lefkoşa’nın serini… Lefkoşa’ nın soğuğu..

​Lefkoşa’nın akşamları yazda ne kadar serin ise kış geceleri de  o kadar soğuk oluyor. 

Isınma şekli ülkemizde büyük bir sorun. 
Annem torunları tıp tahsili yaptıkları altı yıl boyunca Edirne’de ev kiralayıp orada yaşadı. Zaman zaman bizler de gittik.  Ama  annem hep özverili bir davranış sergiledi. Torunları üzerindeki etkisi ile onların rahmetlik anneannelerine saygıları halen devam ediyor. Dahası Kandemir Oğlum ilk kızının adını FATMA koydu .Annemin adını..Nasıl büyük oğlum rahmetlik eşim Özel Berova’nın adını yaşattığı gibi..
Bazı olayları insan hiç unutmaz,unutur gibi olsada yeri,zamanı hatırası bir görüntüde,bir fotoğrafta,bir şarkıda bir ağaçta bir çiçeğin kokusunda bir damla gözyaşı ile yanaklarından süzülür akar bazen silmeye dahi vaktin olmaz.. 
Lefkoşa’daki ev de benim için öyledir.. Bahçesindeki bir yasemin ağacı ile Yusuf ağacı yine bu gün eski yıllardan bu güne kadar  yüreğimizde yer eden yeri ile can buldu ..
Kasım ayının bu günlerinde soğuk havanın kendini hissettirmeye başladığı ayda evimize kurduğumuz borulu soba da öyle..Bu borulu sobaları da abimin İstanbulda tıp tahsilini tamamladığı yıllarda ordan Kıbrıs’a getirmesi ile annem evimize kudurmuştu..O zamanın hükmünde bu lüks bir ısınma şekli ile dikkat çekici idi:))  Her gün gaz yağı almaktansa yan yatırılmış varil içinden dışa monte çeşme ile sobanın bidonunu her gece Gaz yağı doldurduğumuz gibi Macilla benzin istasyonundan gelen kamyonetin bahçeye  girip varili gaz yağı dolduruşu film şeridi gibi sanki bir güne sığmış gibi gözlerimin önünden geçti gitti. 

Buna sebep ise bu gün o Yusuf ağacından kestiğimiz bir meyve diliminde ki tad ile hemen yanındaki yasemin ağacının beyaz kokulu çiçekleri oldu.. 
Belkide insan yaşına eklenen, her yaş, daha yufka bir kalbin sesine tanıklık eder. Bu yaşamın gerçekleri, her evde bir başka, hatıranın yeri mutlaka vardır,anılır ve yeniden yaşanır. 
İşte bir Cuma gününün duasında hepimizin bu  dünyadan geçen sevdiklerini sevgi ile anarken..
 Bu güne nokta mı ?💕💕
“Allah kuluna üç şekilde cevap verir; ‘Evet’ der istediğini verir; ‘Hayır’ der daha iyisini verir; ‘Bekle’ der ve en iyisini verir. #Mevlana”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s