Çağlayan Bölgesinden Saray Önüne Bakış..

​Sarayönü dendiği zaman,ne kadar da dikilitaş aklımıza geliyorsa,Saray Otelin alt köşesinde Hazım – Emine Hazım Remzi’ye ait gazete-kitap-adler marka daktilo ve Van Housen marka gömlek de satan dükkan hafızamızda  eski yıllardan , derin yer edendir, Diğer köşede Atai Kardeşler,karşısındaki Braun Marka beyaz eşya satan Ahmet  Sedat ….. Şimdiki gibi Sarayönü kalabalık olmasa da zamanın hükmünde Lefkoş’anın göbeğinde Rüstem kitap evi ile de Hacı Halitler’in dükkanlarını da göze batan dükkanlar arasında idi..

Gazete dergi ,Tom Miks, Teksas almak için 12-13 yaşlarınının heyecanı ile annemle yeğen olan Emine halamı dükkanda ziyaret ettiğimiz günlerin hala daha etkisindeyim.. Hazım Remzi eniştem ,Emine halam şimdilerde satılmış olan evleri ile Lefkoşa Çağlayan’daki evimizle ayni mahallede olduğundan beraberce uzun yıllar bu yaşamı çeşitli anılar ile sürdürdük  ta ki onlar ordan taşınana kadar. Kemal,Ayşe, Metin çocuklarıydı onlar bana evden de mecmualardan Ses’i Hayat dergisini gazeteleri  geri iade etmem şartı ile beleş olarak veriyorlardı itina ile okuyup geri veriyordum. Babamın aldığı Akbaba dergisi de beğenerek okuduğum dergiydi. Emine halam ile beraber oturan büyük Pembe Halamı,Halil Enişteyi de hatırlıyorum . Hazım Remzi’nin milletvekilliğini ayrıca bahçesine ektiği o güzelim rengarenk zinya çiçeklerini gece geç de olsa bahçede hortumla suladığını da.

 Halamın kitaplara ayırdığı kocaman dört bir duvar kütüphane odasını da. Halam Engin Gönül adı ile şiir de yazardı. Çok ama pek çok hatıra ile yine darmadağın albümler arasındayım.Halamın  1948 imzalı nikah resmi ayrıca Pembe Halamın fotoğrafları o zamanı yansıtsınlar arasında .. zaman hızla geçiyor 2017 geçiş günlerindeyiz.. 1960 lı yıllardan bu güne çok ama çok değişiklik var:)) 

Çağlayan Mahallesindeki evimizin bu gün mahallede Berova Klinik olarak sağlık hizmeti vermesini mahallemiz sakinleri çok yerinde bir karar olarak nitelendirdiler. Geçen gün Hatice Teyzemde kızkardeşi ile kızları ile Erol beyle kahve sohbetinde bu husustaki söylemleri de beni çok memnun etti ..

Biz,hepimiz mahallemizi,bölgemizi çok sevenler idik. Bu sevgiyi çocuklarımızın sürdürmesi ile mahallede oluşları da ayrı bir gururun ta kendisi oldu..

Yıllar öncesini, geçtiğim her eski evin önünde duraklayarak bir anı ile hatırlamaktan kendimi alamıyorum.  Bu belkide bir hüznün Sonbaharda ki adıdır..
Bu güne nokta mı?💕💕
“Oturma odası, insanlığın ortaokuludur. Doğru veya yanlış bir yaşamın temeli burada atılır.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s