OYUN ..

​İnsan belli bir yaşa gelince vaktini daha çok zihnini dinlendiren işlerle uğraşmayı meslek ediniyor,nerede ise sanki hiç yoğun bir çalışma dönemi geçirmemiş gibi kendini kolaya kaptırıyor..Belkide bu kişinin en temel hakkı..

Kolay mı yılların yorgunluğunun kişilerin üzerinden silinmesi hiç de kolay değil.
Çevreye bakıyor arkadaşların bu husustaki fikirleri de benimkinden farklı olmadığını görüyor. Hemen hemen yaşamın yıpranmışlığının hesabı, üzerimizde rakamsal olarak yaşımıza kazınmış vaziyette.. Ama diğer bir taraftan gençleri dinlediğimiz zaman onların da rutini de hep aynı şekil bir yaşantıda memnuniyetsizlikleri var.
Bizim eski yıllarda bu kadar imkanımız yoktu. Şimdi çocukların dünyası ellerindeki telefon ekranı ile sınırsız bir alem. Kontrol mü mümkünse önüne geçin eğer geçebilirsiniz..
Eskiden biz sokakta oynardık,şimdilerde sokaklarda çocuk oyunları belirli yerler hariç hiç yok. Biz evimiz bahçesinde çimento üzerine tebeşir ile çizdiğimiz *bir ayak* oyunu oynarken daha sonra asma direklerini ağaç farzedip ağaç kapmaca ..cebimizde beş taş ile de *bes taş* yediğimiz etin kemiğinde bulunan *aşık* kemiği ile de  oyun yaratıp oyun oynardık..  şimdilerde böyle bir tablo gören varsa bildirsin:)) Nedense o zamanlarda bu günlerdeki oyuncak alma yarışı da çocuklar arasında yoktu. Benim bir bez bebeğim bile olmadı..o zamanlarda bu gibi oyuncaklar etrafımızda olmadığı için, niçin olmadı diye de hiç fırsatım olup anneme soramadım.  Daha çok şeyleri soramadım bu gün o günlerin sorularını  sormamak pişmanlığını yaşıyorum.. diyeceğim o ki fırsatınız varsa büyüklerinize aklınızdakileri cevabını merak ettiğiniz herşeyi bu günden sorun,sorun ki yarın çok geç olmasın..  O zamanlarda,erkek çocuklar pirili oynar pirilinin irisine verdikleri inek adındaki pirili için mücadele ederlerdi. Süpürgenin sapını kesip bunu lingiri oyununda kullanmaları ile sokakta tehlikeli atışlar yaptıkları zamanlar da çok ama çok eski yıllarda kaldı. Çocuklar bu gün oyunlarını internet ortamında bazen canlı birkaç kişi ile bazen de yalnız puan almak karşılığında yapmakta kendilerine özel bir yaşam tarzında vakit geçirmekte.. Belkide bu tarz bir yalnızlık ortamına kendilerini itmekte..
Peki bu yaşlarda bizim de bu ortamda yaptıklarımızın ne farkı var. Sanki kendimizi  bu sanal dünyanın sahibi gibi hissetmekten başka.. Evet aynen durum bu, bizler için güzel bir dünya olabilir ancak çocuklarda kontrollü bir sanal sistem ailelerde şart gibi..

Bu güne nokta mı ?💕💕

” Çocuk Oyunları Hayatın Bir Çekirdeğidir. Bütün İnsanlar orada Gelişir,
Büyür ve Oluşumu İnsanın En Güzel ve En Olumlu Yetenekleri Orada Yükselir.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s