Aile Bağlarında. .Çocuk..

​İnsanın kaç yaşında olursan olsun evladı yanında her zaman o çocuk hali ile kalır söz içerisinde telaffuz edilirken de bizim çocuklar diye de ifade edilir.

Kanaatimce çocuk insan kalbinin ta kendisidir. Çocuk sahibi olsun veya olmasın her kadın bir annedir. Ana yüreği işte burda kendini belli edendir..
Kendi çocuğunuz kadar diğer çocuklara da gerekli ihtimam, her zaman kişilere,ailelere  huzur veriyor.. 

Nasıl kendi çocuğunuza yapılmasını istemediğiniz olumsuz bir davranışa  anında tepki veriliyorsa sebebi koruma duygusu ile oluşan elde olmayan refleksi hareketlerin buna sebebiyet veriyor olmasıdır . İşte bu ani çıkışlar ister yumuşak ister sert olsun her insanda zincirleme kendini gösterendir.
Büyüklerden bu güne kadar  gelen söylemler torunların evlattan çok sevildiği algısı oluşturdu.. Bunun doğru olup olmadığı hususunda bilimsel bir veri veya araştırma var mı bilmiyorum. Bu tecrübe ile belli olandır. Ancak ne olursa olsun hadisenin esası çocuk sevgisinin, kalbi duygulardaki yeridir. 
Her şeyin bir ilki vardır.  Evladın ilki, torunun ilki gibi aile bağlarında düğümlenen sevgi devamlılığındaki  yumakta  hep var olan da yine  ana kalbidir..
Bu böyle geldi böyle gidecek  ciğerim yanıyor ifadesinde ki yangın, sevginin tezahüründen

başka bir şey olmadığı gibi..
Bu ahir ömürde nice hadiselerden yaralanan, gönüllerde yeşeren, keşke hep empati olsa, hoşgörü olsa, sabır olsa, aşk olsa diyoruz da tatbik eden kaç kişi, anlayan kim,anlatan kim bilmiyoruz,dinlemiyoruz.dinlemenin huzurundan ve faydasından yararlanamıyoruz. Halbuki, yaşamın kendisi buna değer ..
Günümüz gençliği aile birimini oluştururken bütün bunları dikkate almalı derken gençlerin evliliklerindeki devamlılıkta rollerini en iyi  şekilde sürdürülebilirliği karşılıklı sevgi,saygı ile güvenden geçtiği gibi.. 
Bu güne nokta mı? 💕💕
”Her ağacın bir meyvası vardır. Gönülün meyvası da çocuktur.” Hz. Muhammed

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s