“İşaret olsa yol şaşırılmaz,bilgi olsa söz saptırılmaz “

​Eski yıllarda okula gidişlerimizi hatırlamak için kendimi zorladım.. kolay değil yarım asır geri gitmek o günlerin şartlarında bunları ifade edebilmek. 

İlk önce  ilkokula başladığımız yıllarda ilkokul altı yıldı . Selimiye İlkokuluna Çağlayan daki evimizden yaya olarak çıkıp mahalleden arkadaşlar ile yürüyerek okula gidiliyordu..

 İlkokul birinci sınıf öğretmenimin adı JALE DİZDARLI  idi. Kısa saçlarının çevrelediği ,çehresini gülüşünü, yüzünüzden,gözlerinden sınıfa yayılan sevgisini, bitmek tükenmek bitmeyen enerjisinden bu gün dahi etkilendiğimi söyleyebilirim..  60 yıl evvelki  ilk günü, en öndeki tahta iki kişilik  sırayı hatırlamak bu günlerin gündeminin tesirinden olsa gerek..hatırlıyor insan yüreği.. Nedense o zamanda hiç bir çocuğun okula başlayıp evinden ayrıldı diye ağladığını da görmedim veya anımsamıyorum..

Limasol’da Sedat Simavi yine okula yaya gidişler..
Tekrar Lefkoşa 5 ve 6 sınıf bu kez okula gidişimiz bisiklet ile.. O zamanlarda kız bisikleti diye tabir edilen ön tarafında demir olmayan bisikletler..

Daha sonra arkadaşlara uymak adına yine yürüyerek okula gidişler..Çağlayan parkından geçiş ,merdivenleri çıkıp mahalle aralarından Atatürk Ilkokuluna gidiş.. Okul çıkışlarda ise okulun önünde trafik olmayışı.. ailelerin araçlarının sıra sıra olmadığı okul bahçesi..

Bizler, bir şekilde şımartılmaktan, belkide mahrum olan çocuklardık..

O zamanlarda, ana okulları, kreşler yoktu..
Daha sonra sıra kendi çocuklarımıza geldi.

İlkokulda onlar da okula yaya gidenlerdi..
Çağlayan parkında arka merdiven ayaklarına yakın hısarın duvarının hemen yanında 3 sınıflı ilkokula gittiler. Halen orda faaliyetini sürdüren  o zamanların Shell Benzin istasyonu geçişi ile parka geçiş trafikte zor yaratandı. Mağusa’ya giden yol o zamanlarda geçişlerde barikat … Çağlayan Bar hepsi o yol üzerinde..
Atatürk Ilkokuluna onlar da hep yaya gittiler. .
Okul çıkışlarında mutlaka POLİS öğrencilere yol geçişlerinde yardımcı..
Yıllar geçti çalışma yeri, Süt Kurumu  1979 görev yeri Köşklü Çiftlikteki, Kilise karşısındaki hala daha kilise  içi ev olarak kullanan komşuların karşısındaki evde çalışma.. yolun sonu ise..{ Köşklü Çiftlik İlkokulu } Şht .Tuncer İlkokulu..işte o zaman çocukların okula gidişi dönüşü beraber olmaya başladı.. Türk Maarif Koleji’nde bazen yaya bazen bisikletle bazı hallerde ise araçla gidişler.. Günümüzde TMK önünde gördüğümüz velilerce okuldan çocukların alınışı çok az. Okul Müdürü Şinasi Tekman ..

Sıra torunlara geldiğinde Özel Berova 3 yaşında  sınıf arkadaşım Ayla İbrahim’in yönettiği yuvaya gidişi .. Bu yıllarda artık aileden ayrılıp okula başlangıçta çocukların ağlayışları.. 2 yıl sonrasında  ana sınıf  başlangıcında artık sokağa giren okul otobüsü ile tanışma hali..

 Kapıda geliş saatlerinde balkonda  bekleyişler.. 5-10 dakikalık gecikmeler de otobüste! görevliye telefon açışlar.. artık ilkokul yılları bu otobüs yollarını beklemekle geçti.
Girne’de halen bu bekleyişler sürüyor..evin köşesinden her gün okula  gidişleri okul servisi ile..iki ayrı servis..

 Zamanımızda her gidiş her dönüş heyecanı vardı. Ama 29 Kasım öyle acımasız bir gün oldu ki ailelerin bekleyişlerdeki heyecan, ailelerin yüreklerinde sonsuz bir korku oldu.Bu  empati ile vefat eden öğrencilerin acısı o tarihten sonra hiç bir ailenin unutamayacağı bir anı ile devamlılığını hiç kaybetmeyecek .. Bu bekleyişlerin devamında bu hissiyat hakim olacak..

Bu korkuları bir kez daha yaşamamak adına servis araçlarının taşımacılık güzergahı dahil, şoför seçimi denetimi, araçların denetimi, bilhassa küçük çocukları taşıyan araçlara emniyet kemeri zorunluluğu ile ilgili derneğin başkanı Dr.Turgay Avcı önerilerine özenle dikkati ön plana çıkarmak gerekirken..

Bu güne nokta mı?

“İşaret olsa yol şaşırılmaz, bilgi olsa söz saptırılmaz. Kaşgarlı Mahmut”

Advertisements

2 thoughts on ““İşaret olsa yol şaşırılmaz,bilgi olsa söz saptırılmaz “

  1. Tülün Hanım Merhaba, İstanbul Beşiktaş’ta bir üniversitemizde 17 Aralık Cumartesi 2016 tarihinde düzenleyeceğimiz blogger forumuna sizi davet etmek isterim katılmak ister misiniz? Katılmak isterseniz bana bloğum üzerinden ulaşabilirsiniz, saygılar…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s