Yeni Yıl Yeni Sene..

​Yeni yıla sayılı günler kala her evdeki telaş bir başka boyut kazanıyor.. 

Yeni Yıl karşılama seramonisi,programları hep yapılır.. 

Kimi evde ise hüzün vardır. Acı vardır.. Bayramlarda olduğu gibi önemi olan günlerde insan, duygularının en uç noktasını yaşar. Bu duygular belki sevinçte o kadar belirgin olmasada acılarda katlanılmaz olandır. 
Eski yıllardan beri Kıbrıs kültüründe de yeni yıl, ülke coğrafyasındaki, tarafların kendi kültürlerine, inçlarina göre  kutlanmaktadır.  Genelde, Güneyin dini inançları ile yeni bir yılın karşılaması yapılırken Kuzeyde bu kutlamalar tamamen yılın son gecesi gerek evde, gerekse dış bir mekanda aile toplantıları ile birlikte yapılmakta,çoğunlukla evlerde kura çekilerek birbirine alınan hediyeler verilmektedir. Yeni Yıl ağaçları da çocukların ısrarcı davranışları ile çoğu evin sofasında *girişte  (salon)  bir köşeyi yanıp sönen ışıkları ile  süslemektedir..
 Sofralarda ise hindi veya eskilerin tabiri ile Alina iç pilavlı olarak yerini almakta,humus,salata, patates ile masa zenginleştirilmekte gece saat 00.00 bu şekilde, yenip içip:)  beklenmektedir.
1966 yıllarında kapalı sinemalarda dahi yeni yıl eğlencesi 31 Aralık gecesi yapılmakta sinemalar tıklım tıklım dolmakta idi. Bu sinemalardan gittiğimiz bir tanesi de Zafer Sineması idi. Günlerce evvelden bilet almayanlar o gece bilet bulamayanlar oluyordu. Ne mi yapılıyordu  gösterilen film arasındaki sürede tombala çekildiği gibi çarşıdan alınan hediyeler piyango çekilişi ile yapılırken hediyeyi veren firmanın da reklamı yapılıyordu.  Bir defasında bize de SHEVSON dan bir kat pijama çıkmış bu bizi şans olarak çok sevindirmişti. Sınama çıkışlarında ise ya ANİBAL lokantasının karşıdaki küçük kebap dükkanından, Saffet beyin esprili konuşmalarını dinleyerek,  ya da saray önünde şimdi yerinde yeller esen kebapçı Salih dayının siyasi kritiklerini  dinleyerek pidede şiş kebabı yemek lüksü yaşanırdı.. 
Yıl 1985 artık bu yıllara doğru otellerin düzenlediği yeni yıl eğlenceleri yoğunluk kazanmaya başladığı dönemlere gelinmişti.. En popüler yerler ise Selamis otel Saray Otel gibi mekanlardı. 

İşte 1985 bizler de büyük ısrarlarlar ile aileye bunu kabul ettirmiş bir defa olsun o zamanda maliyeti yüksek de olsa Salamise otelde yeni yılı karşılamak üzere biletleri aylar öncesinden almış günün gelmesini bekliyorduk. Kendi çocuklarımız gibi bizler de sevinçli idik.
Bu bizim dışarıda yeni yıl kutlamadaki ilk ve son teşebbüsümüz oldu. ARALIK ayı içerisinde  trafik kazasında Raif Denktas arkadaşımızı kaybettik. Bu unutulmaz bir acı oldu .. o yılin yeni yıl eğlenceleri çoğu yerde de yapılmadı. Bu Cumhurbaşkanı ile ailesine bir saygı olarak gerçekleşti.. Sonrasında da bu gün oldu ailece içimizden dışta bir kutlamayı çok zorunlu bir hal dışında hiç düşünmedik..
Ne yaşanırsa yaşansın en söz dinlemez asi sınır tanımaz aylar geçmekte 12. Son ayı bulmakta iki yıl arasındaki geçiş köprüsünü, son geceyi yaşamaktayız. Bu sevinçte  ve kederde de değişmeyen bir gece.. o halde..  
Bu güne nokta mı? 
“Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir. -Şems-i Tebrizi”
İyi ve sağlıklı günlere.. yıllara..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s