13. Maaşlar.. Aile Bütçesi..

​Bu gün de konumuz bütçe olsun, adını da aile bütçesi koyalım. 

Aralık ayı hep, hesap kitap ayı  değil de nedir?
Hele 13 Maaşlar var ya ,yeri her zaman  belli oluyor.  Bu ay içerisinde kurulan hayaller bu miktarın nasıl harcanacağına, ilişkin kurgulanır. Sanki çok büyük bir meblağ gibi, yılın bütün yükü,bu ay fazlası parada gizli olandır.
Geçmiş yıllarda 13 Maaşlar öncelikle bankaların uyguladığı bir sistem idi daha sonra kurumlara da geçti.. Süt Kurumunda bu yönde personel ile birlikte bu haktan yararlanmak adına 22 gün 28 Kasım Sokaktaki  Kurum Binasının bahçesinde değil, bahçe giriş kapısından dışarıda.. sokakta  evleğin içinde bir avuç personel ile grevimizi sendikal kurallar içerisinde yaptık.O zamanki Kurum Müdürümüz ise Özer Asım..

Türk-Sen Genel Başkanı Necati Taşkın… sendika da, Hüseyin Curcioğlu, Hasan Değirmencioğlu,Altunay Fahri, Asaf Şentürk Lütfi Özter Hüseyin Alasya.. şu anda aklıma gelmeyen birçok değerli isim.. 1980 li yıllar sendikamız Gıda Sen.. başkan Ali Yusuf sendikal yapılanma içinde Merkez yönetim kurulu üyeliği ile Gıda Sen Başkan yardımcısı olarak ben:) örgütlü olduğumuz Eti Teşebbüsleri Ltd, Arun Un Fabrikası, Tütün Fabrikası, Taşel gibi iş yerleri ile seviyeli ve dengeli sendikal faaliyetlerimizi yürüttük.. Üzerinden 36 yıl geçen bir zaman dilimi… 
Bu günkü gibi tek taraflı faaliyetlerimiz hiç olmadı Toplu-İş-Sözleşmelerini işveren,üye,sendika üçgenindeki dengede yaptık, imzaladık. 
Ali Yusuf un Trafik Kazası geçirdikten sonraki bir yıllık iyileşme döneminde de hem kendi iş yerimdeki görevlerimi hemde sendikal görevlerimi hiç aksatmadan yürüttük.  Sendika iş yeri temsilcilerimiz her zaman  yardımlarını üyeler üzerinde, hiç eksiltmedi..
Bir.. 13 Maaşlar dedik ne kadar emek verilerek grevle aldığımız hakkımızı elde ettik. Bu günlere kolay gelinmedi. İş barışı önceliğimiz oldu. Daha sonra kamu görevlilerine emsal olan bu durum onların da hakkı olarak devlet bütçesinde de yer aldı. Halen devam ediyor.
Bütün bunlar, bize öyle bir tecrübe oldu ki kendi aylık gelir ve gider hesaplarımızı günlük tutar olduk. Haberlerde dinliyorum da kredi kart borçları ödenemiyor diyor spiker sabah haberlerinde,  geçim zor, ihtiyaçlar fazla, gelir az ..lakin yapılacak tek şey kredi kartının sihirine kapılmamak.. gelir ve gideri dengelemek. Aile bütçesine göre hareket etmek. Hani derler ya ayak,yorgan meselesi konu tam da burda bu atasözünün ta kendisi..”ayağını yorganına göre uzat.”
Bu güne nokta mı? 
“İki günü bir birine eşit olan zarardadır.” -Hz.Muhammed 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s