“GÜVEN İNSAN İLİŞKİLERİNİN TEMELİDİR.. “

​GÜVEN  bir insana verilen isim de olabilir ancak ..  Güven, insanın insana, ülkelerin ülkelere ,annenin babaya ,babanın anneye, çocukların bu çerçevede korkudan uzak duygularının hepsinin anlatılır şekli olduğu kadar belkide insan kalbinin sevgi duygusunun tek anahtarıdır.. 
Peki güvenin sözlük anlamı nedir? 
“Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu.
“Bu güveni sarsmayın” deyişinde olduğu gibi.. 
Bir şeyden umulan, beklenen niteliğe inanıp ona göre davranma halindeki huzurun ta kendisi..Başka bir deyişle..
“Güven, insan ilişkilerinin temelidir” ”
Bu açılımları örnek cümleleri ile kısaca tanımladığımız zaman güvenin ne kadar önemli bir kavram olduğunu anlarız..
Bu güven denen kavram  devamlı olarak ülkemizde, iç bünyemizin  sarsılmasına neden olacak şekilde ağızlardan dökülen kelimeler ile bir bütün anlam kazanmakta ilişkilerin esasında güvensizliğe, davetiye çıkarmaktadır. 
Güven bir nevi aidiyettir. Bu aidiyetin temeline ne şekilde olursa olsun tuzak yerine sağlam temeller atılmalıdır..  Ateşin patlayıcı etkisinin güvensizliğinde geçen 50 yıl evvellisinin etkisi ile.. Yan komşuya yani Güneye güney halkına duyulan güvensizliğin devamı yok mu? var.. 
İşte tam da bu noktada Kıbrıs konusunda  çözüm diye önümüze sunulacak anlaşmanın ne kadar ehemiyet taşıdığı görülür..Öyle gözlerim kapalı EVET derim demek  bu günden  daha mı kötü olacağız , söylemlerini tek tük de duysak da  hakikaten böyle söylemler bir hayli gücümüze gidiyor. Kendi kurduğu devlete inanmayanların ifadelerindeki çirkinlik ise daha da beter gençliğin geleceğine sadece kötü bir örnek.. 
Güven kişilerin veya toplumların birbirine saygı göstermesi ile mümkün kılınır, yoksa birbirini sevmeyenlerin, esasa  sadakati, çabuk bozulur. 
Güven konusu tam yerinde kullanılırsa anlam kazanır. Arkandaki kuvvetle güçlü olursun yoksa yıllarca bekledim de gelmedin şarkısı ile teselli ararken kendini yine hadiseler  içinde  bulursun. Bunlar hayali korkular değil, korku da karşındakinin daha güçlü olduğundan hiç değil..  yaşanmış güvensizlikten doğan hakikatlerin ta kendisidir. Bu açıdan bakıldığında..
Bu güne nokta mı?
” Bir insɑnɑ zorlɑ sevdiremezsin kendini. Bɑnɑ güven diyemezsin. O bunu HİSSETMİYORSA, tek bir söz söyleyebilirsin: 

SEN BİLİRSİN..”
VE, FAKAT.. “Dünyada kesin olan tek şey geçmiştir, fakat üzerinde çalışmak zorunda olduğumuz her şey gelecektir.” deyişi de yalan değildir.. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s