Misafirperverlik..

Misafirimiz mi gelecek, en önemli konu misafirin haberli gelmesi halinde ne ikram edileceğini tesbit edilmesi oluyor. Bu çalışan olsun çalışmayan olsun daha ziyade kadına yüklenen bir sorun. 
Sakın hiç konumuz kalmadı bunu da sorun mu yapacağız demeyelim. Aslında misafire duyulan saygının sergilenmesi yapacağınız ikram tabağındaki, çeşittir. Bu çeşitlerin kendi mutfağınızda en az bir iki tanesinin yapılması da ayrı bir değer kazanıp kabul görmesi hakikati de var.

Habersiz misafirde her ne kadar misafir umduğunu değil bulduğunu yer diye ata sözlerimiz var olsada bu umulan her zaman iyiye tekabül eder..

Günümüzde misafirperverliği sevmeyen buna itina göstermeyen yok gibi.

Eski yıllardan gelen alışkanlıklar elbette var. Bu alışkanlığı insanlar yaşadığı mahalleden edinir. Tel komuşuluğu  ile başlayan sabah kahveleri genellikle öğle yemeği hazırlanmadan olan saatlerde içilendir, burda ikram sadece kahve yanındaki sudur..
Daha sonra komşu dayanışması ile bu günlere ad takılarak gruplar  oluşturulur hafta veya onbeş günlük sürelerde bu misafirlikler tekrarlanır oldu.

Normal sosyal yaşantıda yakın dostlara  yemek davetleri eve yapılsa da şimdilerde restoranlarda ağırlamak çalışan insanlarda moda olmuş bir durum arzediyor..

Günümüz gıda sektöründe çok güzel yatırımlar  var. Öylesine başarılı işletmeler varki gözle görülür vaziyette.. Hele çorba dahil evlere balığından,tavuğundan,kırmızı etinden,salatasından yapılan servisler çok cazip hale geldi.. Misafir ağırlamakta,haberli, habersiz kolay bu oldu..

Gündüz öğleden sonra misafirleri ikramlarında ise pasta, çörek ,börek gibi çeşit bolluğu oldukça çok. Pastanelerde cafelerde misafirinize ikram seçmek de zor değil..

Ülkemizdeki geçmiş zamanın çörek fırınları son derece azalmış bunların yerini ise simitciler almıştır.. yani sabah kahvaltısı da artık sorun olmadığı gibi eve servis kahvaltı çeşitlerimiz de birçok mutfağın menüsündedir.

Örneğin Eziç menüsü; sabah kahvaltısı için eve serviste zengin bir mutfak..

Yoğun çalışan ailelerin evlerinde bu gibi lşletmelerin hepsinin var olan menü listesi bazen gelen misafire dahi seçermisin diye verildiğini biliyorum:))

Nerden mi biliyorum tabi ki kendimden o halde ..

Bu güne nokta mı?

“Bir dost, misafir gelince öyle davranmalı ki hizmet ederken üzerine hiçbir ağırlık çökmemeli, gittiğinde de ferahlık gelmemeli.”

Güzel bir deyiş değil mi? 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s