Emek En Yüce Değerdir..

​Emek en yüce değerdir diye öğrendik öyle bildik.İş hayatının gerçeklerinde bunun görülmesini yaşıyormuyuz,yaşıyoruz işte işin özü budur!
Eski yıllarda işim çok diye hayıflanma asla kabul edilebilir bir söyleyiş tarzı değildi. Dua edin ki işiniz var, yaşıyorsunuz diye de cevabı hazırdı.. Bu ev içi işlerinde dahi söylenen bir deyiş olup. . Özellikle annelerin çocuklarına sarf ettikleri bir nasihat idi..

Emek harcanan her işin, bir bedeli vardır, bu ödenmelidir.  Ödemeler yapılırken, ülkenin ekonomik durumunun özellikleri ,tesbit edilen asgari ücrette kendini belli etmektedir.  Bu günlerde yine asgari ücret tesbit çalışmaları da gündemde, önemli bir yere sahip..
Memur maaşları ise Kamu Görevlileri yasasındaki baremler ile de uygulanan sistem içerisinde olmakta,sendikalar ile görüşmeler  de yapılmakta olduğu gözlemlenmektedir.. Bankaların ise ayrı bir maaş sistemi olsada esas alınan maaş ödemeleri kendi iç bünyelerinde değerlendirilmektedir. En azından ülkedeki emek karşılığı ödemelerle ilgili tespitler bunlar..
 
İhtiyaçlar tükenmez, bu bir kural, var olduğu  için de her halükarda yetersiz bir gelir olduğu konusunda gündemde, her kesimden eleştiri devamlı yapılmaktadır..

Siyasi olsun,ekonomik olsun, sosyal olsun, bir hafta boyunca genellikle öğle sonrası televizyon program  konuklarının analizlerinde umutsuzluk, kabullenmemek,tenkit yapılarak toplum üzerinde algı yaratılması olumsuz yönde yapılmaktadır.  Dikkat ederseniz hiç bir şekilde bazı,yorumcular hariç, öneride yoktur, olmamaktadır. Hele başarı için övgü hiç yoktur. Acaba bu ülkede hiç mi başarılı iş yapılmadı diye de algı oluşturma son hız yol almaktadır..

Devamlı olumsuz konuşmanın insan üzerindeki ruh durumu ile oynanırken bir çok sağlık probleminin oluşması halide dolayısı ile yaşanmaktadır. 

Bu gün iki emekçinin evde çalışmalarını izlerken kendi aralarındaki konuşmaları son derece ilgi çekici idi. Onlar ellerindeki sanatın değerinde, çalışırken bir yandan izlediğim KKTC meclis konuşmalarına da ara sıra yorum yapıp muhalefete, muhalefet yaparken son derece ilginç konuşmalar da yaptılar.. Gündemlerinde 13 Maaşlar da vardı. Bak hanım dediler şimdi siz bu maaşı almasaydınız biz burda olmazdık ..çarşıda işler böyle döner dediler:)
Onlarla beraber kahve,yemek,limonata,tatlı yerken ise neşeleri yaptıkları eseri (işi) seyrederken sarfettikleri sözlerinde de yer buluyordu. Siz bize böyle ikram yaparsanız biz burda hep işleriz oldu. Bu şekilde geçen saatlerin sonunda ..

Bu güne nokta mı?

“Hiçbir şey kendi aIın teri kadar bir insanı tatmin edemez. ÇaIışan insan, kendi varIığında hüküm süren bir ahengi bütün kainata nakIeder. Hayatın biricik nizamı bu ahengin kendisi oImaIıdır. ” Ahmet Hamdi Tanpınar

  

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s