ŞEHİTLER HAFTASl ve KIBRIS..

​”#21Aralık1963 tarihinin canlı tanıkları  olarak bu günü unutmayız.#Şehitlerimizin Vatan yaptığı topraklardayız.#Tūrkiye ye minnettarız.”
Sosyal medyayı etkin kullandığını sanan birisi olarak tweeter paylaşımım da şehitlerimize duyduğumuz saygı ile minnetin şükründe geçmişten bu güne onların sayesinde onların vatan yaptığı topraklardayız dedim.Şehitler haftası devam ediyor.

1950’li yıllarda doğan, bizim nesil üzerinden geçen yıllar, gerek dünya, gerekse Kıbrıs üzerindeki haberler, nerde ise, üzerimizdeki örtü oldu..

Çok olayın canlı tanığı olduk.. Göçleri yaşadık.. 1974 tarihine kadar geçen süreçte toplumların birbirine  duyduğu nefret ile sevgi karışımından, pay aldık.. Bu payda, korkunun ecele faydası olmadığını da gördük, gördükçe, olayları yaşadıkça, geçen ömrümüzde yaşadığımız, Limasol ki.. belkide Eokanın örgütlenmesinin ,en bariz görülür bölgesinde yaşamış, Lefkoşa’daki süregelen çatışmaların canlı tanıkları olarak 1963 artı 53 yılı hala daha yaşayan biri olarak, evlerine ateş düşüp şehit mertebesine erişen kişilerin aileleri ile çocukları ile muhatap olduk. Aile içerisinde de  bu acıları ,yaşayanlar olduk.
Bu günlere gelmek kolay olmadı ta ki.. 1974 Temmuz 20 sine kadar.. 20 Temmuz
sabahını ,net hatırlayanlar olarak Liderimiz Rauf Denktaş’ın Radyo konuşmalarını dinlerken pencerelere,kapılara sokaklara döküldük sanki aynı anda her şey bitecek heyecanı bizleri hakimiyeti altına almıştı.. Sonraki .. sonraki..  günler derken, göçler,kayıplar,şehitler, ikinci harekat hepsi bizim neslin, gözleri önünde cereyan etti..
1974 den bu yana geçen süreçte, Kıbrıs’a barış zaten gelmişti..
Şimdilere  kadar sürdürülen müzakerelerin,sonucu ne olursa olsun eskiyi yaratmayacak bir şekilde, toplum huzurunu bozmayacak, yani kavgalara neden olmayacak, en önemlisi Güvenlik konusunda, tam bir hakimiyet sağlanırsa, diyecek birşey olmaz ancak her yönde itimat konusundaki büyük depremin,artıcı sarsıntılarına dahi, tahammül göstermeyecek bir geçmiş,vatanı uğruna şehit düşenlerin,kayıpların gazilerin bu dünyadaki gerçekleri karşısında beynimizdeki yerleri, minnet,saygı ile yer almaktadır. Bu yer onların yüreğimizdeki  unutulmaz olan makamları olurken..

Bu güne nokta mı?

“Her anlaşma süreci kültürel olarak kökleşmiş bir önanlama zemininde gerçekleşir”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s