“KIRK YAŞ, GENÇLİĞİN YAŞLILIĞI,ELLİ YAŞ YAŞLILIĞIN GENÇLİĞİDİR “

​Neden bu kadar kötümser olduk nasıl böylesine düşünceler içerisine girdik bilinmez.. Her zorluğun sonunda, diğer tarafta olsaydık deyip işin kolayına kaçmak doğru mu? Yoksa, o taraf dedikleri yer güllük gülistanlık mi? Güney  bu kadar mı cezbedici bir hal mi aldı? 

Tek tük kişilerin, düşünce tarzı bu olsa da hakikaten,etrafa negatif enerji verdiği bir ortam, anlık dahi olsa, insanı üzüntüye bir an olsun götürüyor..

Geçen gün evindeki  su ile çamurun balçık halindeki salonunda, bir vatandaşın neden bu şekilde güneyi işaret ettiğinide ayrıca iyice analiz etmek şart..

İnsanlar orta yaştan itibaren hele emekli oldukları dönemlerde, yılların verdiği yorgunlukla ağır iş yapmaktan kaçınırlar.. Her türlü sorun, onlara ağır gelir. Yağan yağmurun bereketi,elbette yatsınamaz burda yer altı şu kaynaklarının beslenmesi hali ile susuzluğa çarede, elbette önemli bir yeri vardır.  Ancak doğal afetlerde, yaşlı , üstelik yalnız yaşayan, insanımıza, yardım elini uzatan, hiç bir müessese olmadığı gibi bazen parası ile dahi yaptıracak, birilerini bulmanın zorluğunu, herkes yaşamaktadır..
Ülkemizde,mevcut profesyonel temizlik şirketi sayısı oldukça az. Olanlarında devamlı işçi sıkıntısı olduğu gerçeği ayrı bir sorun. 

Halbuki yerel yönetimler bu yönde  bir atılım yapıp nasıl yaşlıları bazı belediyelerin istihdam ettiği personel ile  ziyareti sağlanıp, kişilerin belli başlı bakımlarını yaptırmaları halinin yaygınlaştırılması, ne kadar iyi ve faydalı bir hizmet olur. Bunun sadece sağlık kontrolü gibi sadece şeker ölçümü,tansiyon ölçümü dışında daha kapsamlı bir şekilde yaptırılması hiç de zor olmasa gerek. Bu hizmetler başlasın bakın bunun yerel yönetimlere ayrı bir gelir kaynağı olacağı gibi, hizmette hijyen de sağlanacak, istihdam olanakları da artırılmış olunacaktır.. 
Duygusal ve kırılgan insanımızın her zaman yanında olmak gerektiğinin bilincinde..
 Bugüne..Nokta mı? 
“Kırk yaş, gençliğin yaşlılığı, elli yaş, yaşlılığın gençliğidir. – Victor Hugo” 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s