“Vatan sevgisi; ruhları kirden kurtaran en kuvvetli rüzgârdır..”

​Hepimizin yurt dışında olan yakınlarımız vardır.

Bu ayrılıklar hep hasret kokar. Bu hasret her zaman adaya dönüşte sevdiklerin ziyareti ile giderilir.

Genellikle hayata veda eden aile yakınlarının öncelikle mezarlarının ziyareti yapılırken dualar da okunur. Bu ziyaretlerde rastlanılan en belirgin gözlem diğer tanıdık akrabaların da bu ziyaretlerde büyük bir saygı ve heyecanla aranır olmasıdır .

Yıllar öncesini hatırlayanlar olacaktır Lefkoşa’daki Türk Lisesi ile bu günkü Türkiye Büyükelçiliği yeri surların dışında bir mezarlık idi.. Yerleşim dışa doğru büyüdükçe şehir içinde kalan mezarlığın yerine okul yapılması adına orda yakınları olanlara istedikleri takdirde defin işlemleri ile nakillerin Küçük Kaymaklı daki mezarlığa yapılabileceği bildirimleri yapılmıştı.. Dedemin de oraya nakli bu çerçevede yapılanlardan idi.Çocukluk anısı olarak hatırlayanlardanım..
Dini günler haricinde de bu manevi değerleri çok büyük olan bu yerler  ziyaret edilir.

Küçük Kaymaklı daki mezarlık girişi ile şehitliğe dönüşün parke taşlarla yürüyebilir yol haline getirilmesi de çok güzel bir düşünce tarzının eseri. Ayrıca aramızdan ayrılanlara ve şehitlerimize olan saygının sonsuz ifadesi..28 Aralık 2016 ziyaretimizde bunu görmenin gururunu yaşadık..

Facebookdan yüzlerce gizli mesaj alınan bir gecenin geç vaktinde öğretmenler sendikasının inanılmaz derecedeki ,ajandasında paylaştığı çirkin ifadeler ,her halde bir yüz karası olarak 2017 yılının utanç belgesi olarak yıla damgasını vuracaktır. 

Öğretmenlerimizin bu ajandalara ne kadar rağbet edeceği de ayrı bir merak konusudur.Ancak gösterilen tepkiler de oldukça çoktur.  Bu şekildeki bir ajandayı sanırım hiç bir öğretmenimiz ne çantasında ne elinde nede evinde kullanmaz. Kullanmamalı..

Zaten konu, böyle bir ajandayı nasıl bir ruh hali ile dizayn edildiği aşikar olarak ortada dururken ,konunun felsefesindeki çarpık düşünce tarzına olan isyandır..

Bu topraklar için, bu günkü konumumuz için mücadelesini sürdüren Liderlerimize, bu yolda vatanı için Şehit olanların unutulmayacağı barış ortamında sırf Güneye Rumlarla  hoş görünme sevdasında olanları bir kez kınarken ..

Bu güne nokta mı?
İki önemli özlü söz ile olsun..

*” Biz,milli ve manevi değerlerimizi korursak,o değerler de bizi koruyacaktır. Rauf Raif Denktaş ”

*”Vatan sevgisi; ruhları, kirden kurtaran en kuvvetli rüzgârdır. Mustafa Kemal Atatürk”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s