“Dünyada kusursuz iki insan vardır.Biri ölmüştür, biri de doğmamıştır.”

​Başka kim biliyor.. ? diye bir soru ile karşılaşmak oldukça zor bir soruya, cevap vermek adına korkulu bir cümle..
İnsan hayatında iniş çıkışlı yaşanmışlıklar, yok dense de mutlaka vardır.  Burada önemli olan, bu konularda dirayetli davranmak konuları o günlerin değerinde değerlendirmek en doğrusudur..

Her pişmanlık ayrı bir ders, ayrı bir sayfa ise, tecrübe de bu derslerin sonucudur.
Zaten insan pişman olacağını bildiği konularda,dikkatli davranmayı kendine, esas seçendir.

Dünden bu güne gelen tarih bilgisi dışında, eskiyi eskide bırakmak, anı düşünmek şimdiyi yaşamak en iyi bir davranış şeklidir.

Toplumsal sorunların en büyüğü bir insanın kendi canına kıyacak bir noktaya nasıl geldiğidir.  Böylesine bir eylem cinnet dedikleri nokta olsa gerek. İşte bu noktada kısa süreli akıl tutulması sonucunda, çevrede ve arkada kalanlara korkunç bir durumun olumsuz  etkisi,  yatsınamaz derecede, büyük olmaktadır..

Bu durumların intihar vakalarının ortaya çıkmaması, olmaması herkesin isteği olsada intihar vakaları,arkasında bir aile enkazı, bırakarak haberlerde yerini halen  korumakta..
Halbuki insan hayatında çaresizlik olmamalı,çaresizliğin sonucu insanın kendi hayatınına son vermek olmamalı, her problemin bir çözümünün var olabileceği varsayılmalıdır ..
Burda en büyük görev aile büyüklerinin tavırları ile netleşmeli, aile yakınları, yakın çevre, arkadaşlar, sırdaşlar bu gibi davranışlara meyilli olan kişilerde ,sorunlarında  gerekli yardım esirgenmemelidir. 

İntihar denen girişimin kimseler tarafından yapılmaması adına.. “Bir ayette yer alan yazılanlar da dikkate değer..

“Bu gün dayanılmaz zannederek intihara insanı zorlayan hâdiseler, bir müddet sonra aslında hiç o derece üzülmeye değmediği ortaya çıkabilir, zamanla unutulur, yerine yeni mes’eleler zuhur eder. Sabrın, musibetin geldiği ilk anda gösterilmesinin hikmeti de buradadır.”  İşte bu sabır ile..

Bu güne nokta mı?

“Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme sen dağları seyret. Yenik düşüyorsan özlemlerine aldırma kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset. lşıklar sönmüşse ve karanlıksa onada aldırma ay ışığını seyret. SABRET! Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun.Sabret ki her şey gönlünce olsun.” #Mevlana

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s