“Önsezi, size bir şeyler anlatmaya çalışan yaratıcılıktır.” 

​Hani derler ya büyük sözü dinlemek gerek.., esasında bu makam sahibi olanların dışında ailede yaşça büyüklerin tecrübelerini atfen kendilerine anlatılanlar konusunda anlatana sunduğu bir nasihat içerisindeki öneridir.  Bu önerinin dikkate alınıp alınmaması ise kişinin kendi tasarufudur.  Bazı durumlarda hangi derler ya perşembenin geleceği çarşambadan bellidir. Belkide işin özeti bu deyişin kendisidir. 

Nasıl bu atasözünün açılımı” Bir iş, bir durum yada bir olayın nasıl sonuçlanıp sonuçlanamayacağını şimdiki gidişinden anlaşıp belli olur.” Olduğu gibi..

Bazen de ön sezi denen daha ziyade ” hissikablelvuku” hali ile bir olayın olabileceği hissinin insanın içinden geçirdiği olayla gerçek hayatta karşılaşmasıdır. 

Bazı hallerde eski yıllarda istihare ye yattı diye de gösterilen kişiler hatırlamıyor değil. Peki o zaman istihare ne anlama geliyordu. Bu ise kişinin  niyet ettiği şeyin iyi veya kötü olacağını  rüyasında görmek adına dualarla yaptığı bir davranış şekli diye ifade edilip kişi kendinden ziyade bir başkasına kendi adına istihare yapmasını ve sonucu yorumlamasını istediği hal idi..

Tabi bunlar kişilerin kendi inançları ile yorumlarına inanma, teselli olarak  düşüncelerde tescil ediliyorsa da pek çoğunda doğruluk payı olabilmektedir..
Bu paylaşım ile..

Bu güne nokta mı?

“Önsezi, size bir şeyler anlatmaya çalışan yaratıcılıktır.” Frank Capra

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s