“Ateş kenarı, kış gününün lâlezarıdır. “

​Kıbrıs Ada deyip geçmeyin, Akdeniz iklimi ılıman iklim diye de teselli bulmayın..Yaz uzun sürüyor diye de üzülmeyin.  Yaz ile ķış mevsimi arasında Sonbahar pek görünmüyor ama Ocak ayının soğukları ülkeyi etkisi altına aldığı zamanlarda soğuktan nasıl korunuruz diye de insanımızın gaylesi ile hepimizin titreyen dişleri nasıl ısınırım  modunda çare arıyor, çarede, elektrik fiyatlarına, odun fiyatlarına,soba,gaz, gazyağı fiyatlarina kadar her şey beynimizdeki geçip ağzımızdan söz olarak muhalefet olarak çıkıyor.  Çıkması kadar doğal bir şey de yok. Hakikaten ısınmak pahalı.. 
Ülkemizde son zamanlarda yapılan binalar istisna eski zaman evlerinde sonradan monte klimalar ile, elektrikli soba veya diğer soba çeşitleri ile önlem alınıyor.. Hatta borulu sobalardan annemin İstanbul’da ne getirdiği Vezüv marka sobalarından iki adetini Lefkoşa’daki evimize kurduğunu böylelikle ısınmaya çalıştığımızı biliyorum. Gecenin bir yarısında biten gazyağını çeşmeli varilden doldurduğumuzu hatırlıyorum:)) Tabi 1966 yıllar hatırlanmaz mi?

Eski evlere merkezi ısıtma zor monte ediliyorsa bile şimdiki zamanda buna da katlanılır oldu..

Şömine faslı da evlerde eskiye dayanan bir ısınma şekli yine 1966 yıllarında  anım Temroz da kayınpederin mutfaktaki şömine önündeki ısınır hali bastonu önünde ayakları rahat bir şekildeki oturuşu ile..

Uzun lafın kısası dersek artık ülkemizde ısınmak önemli bir ihtiyaç.. O zaman ..

Bu güne nokta mı?

“Ateş kenarı, kış gününün lâlezarıdır. ” #EnderunluVasıf

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s