“İyilik aradın mı, İnsanda kötülük kalmaz. “

​Gece oldu mu karanlığın verdiği his  kimisinde korku yaratır.  Kimisinde ise huzurun vaktidir.
Korku hissi  kişinin aklında,izanın da ,ne varsa hayal gibi bir rüya gibi bir bir  hınç alır gibi gecenin karanlığında, insanın gözünün önünden geçer.. Çoğu kişinin hiç gece olsun istemiyorum deyişinin kökeninde yatan belkide bu anlamsız korkularıdır..

Gündüz, çoğu kişinin meşguliyetleri nedeni ile vaktin sezilmediği saatlerin himayesinde geçer.. korku mu sevinç mi mutluluk mu mutsuzluk mu diye ayrılıp çoğu kez bu yaşam mücadelesi içinde, değerlendirmeye dahi tutulmaz.

Gerçek olan ise insanın davranış sonuçlarının iyi ile kötü arasındaki hadiseleriden anlaşılır..

İyilik dururken kötülük düşünmek kadar anormal bir düşünce içine girmek çoğu kişide sağlıksız bir hayatın göstergesi olur.
Karşındaki için ne diliyorsan onun da senin hakkındaki dileği aynı çizgide çatışırsa ki çoğu zaman öyledir, aynaya nasıl bakarsan onu görürsün işte o anda dünyayını  anlarsın..

Yardım etmek varken yardımdan kaçınmak da doğru bir davranış şekli değildir. Yardım derken hemen maddiyatla bir bağ da kurulmasın. Yoğun bir trafikte zor çıkışta olan bir sürücüye yol vermek dahi bir yardımdır.
Herhangi bir konuda mevzuat bilgisi vermek de bir yardım olduğu gibi, yardım kuruluşlarında görev almak da ulvi bir görevdir..sorumluluk çerçevesinde,
yani, insan bilgisi ve yetkisi doğrultusunda her zaman kendinden, yardımcı olunmasını istendiği konularda her zaman yol gösterici olmalıdır. 

Gün doğarken gün batarken zamanın en güzel saatlerdir . Bu saatler aydınlığa kavuşmak ile karanlığa girişin vaktidir. Vaktin değerlendirilmesi hem kişiye hem çevreye hem toplamda insanlara fayda yaratandır derken …

Bu güne nokta mı?

“İyilik aradın mı, insanda kötülük kalmaz.”  #Mevlâna

Advertisements

One thought on ““İyilik aradın mı, İnsanda kötülük kalmaz. “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s