* Evreni seyreden birini gördüğünde zihinli evrenin zihinsiz evreni seyrettiğini görürsün! ~ (Mehmet Murat ildan)

​Dünya üzerinde her bir  yerde bir yakınımız yaşıyor. Bir klavye tuşu uzaklıkta..  her an .. zamanı önemli değil, nefeslerini hissedebiliyoruz.. 
Onlar da memleketlerinden uzakta ülkelerinin hasreti ile yaşayanlar.. onlar da her daim  ülkelerinde bıraktıkları akrabalarını düşünenler acı ile sevinçli günlerinde memleket toprağında olmak isteyenler.. Gerçi şimdilerde hasretlik bile akıllı telefonlar ile bu gibi araçlarda  internet ağlarında görüntülü konuşmalar ile giderilebiliyor ama yinede aynı havayı teneffüs etmek ayrı bir duygu..

Dış da yaşayan Türkler Kıbrıslı olarak küçümsenmeyecek sayıda , gelişleri ile ailelerini sevindiren,  gidişleri ile arkada nemli gözler bırakanlar.. Hele bavullar arabaya konup arabanın arkasından  sürahi ile  savrulan  su ile uğurlama .. suyun kuvettinde, sağ selim gidiş ve çabuk dönüş inancının kalplerde olduğu,hemen o an duasının yapılması..sağlıcakla gidin sağlıcakla dönün deyişlerindeki sesler duymaya ,görülmeye değer davranışlar.. Bunlar çok güzel alışkanlıklarımız .. Kim yapmaz ki? sanırım her uğurlayışta tekrarlanan bir kültür..

Onların Kıbrıs’a gelişleri ile özlenen yemek siparişlerinin gelmeden önce verilmesi buradaki ailenin o tatlı bekleyiş içerisindeki hazırlığı. İşte bunlar ana evinin en büyük hasret dayanıklılığına ilaç.. İstenilen yemeklerin başında ise tavuklu mulihiya,tavuklu kolokas, patatesli Kıbrıs köftesi, tarhana çorbası,bol ekşili mercimek çorbası, patates kebabı, şeftali kebabı,fırın makarnası, enginar dolması, bumbar, bullez patates, haşlanmış kabaklı taze bõğrūlce   gibi özlenen Kıbrıs’a özgü yemekler.. Kim bu reçeteyi uygulamıyor ki hepimiz.. Daha neler Ekmek kadayıfı, hellimli zeytinli biddalar, kabak börekleri, pilavunalar, herse buğday muhallebisi, mevsim yaz ise gül suyulu sulu muhallebi, açılan bezelerde yapılan hellim börekleri.. saymakla bitmeyen yöresel yiyecekler..

İşte hayatın en güzel gerçekleri ailenin bir masa etrafında gurbetten gelen aile bireyleri ile toplandığı yer olarak hepimizin evinde olan hakikatler. O zaman vatan hasretinin giderilmesi dileğiyle..

Bu güne nokta mı?

* Evreni seyreden birini gördüğünde zihinli evrenin zihinsiz evreni seyrettiğini görürsün! ~ (Mehmet Murat ildan)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s