İnanç,Umut,Aşk,Şans..

​Batıl inançlar çoğu kez inanıp inanmamak serbestiyetinde, hepimizin zihninde var olan mevhumlardır. 
Gördüğümüz bir rüyanın dahi tefsirini mutlaka arayanlar olarak yaşadığımız günlerin,geleceğimizin, her anında başımızdan geçen bir olayın da tesirindeyiz.

Kim demiş ben hiç birine inanmam diye.. Herkesin kendine göre yapmadığı  bazı davranışların kökeninde bazen bu batıl inançların gölgesi vardır..

Evlilik yüzüğünü sol elde olması veya halka olmasındaki inancın sonsuzluğu simgeleyen halkanın kalp tarafında olduğu için sondan bir evvelki parmağa takıldığı inancının var olduğu gibi… ancak günümüzde sadece nişan yüzüğü denip bazen tek taşla ifade edilen bu mücevherleri alırken bunun bu inançları düşünüyorum diye aldığını da pek sanmıyorum.. Olay sadece bir halkanın altın veya gümüş  o  kişinin evli olduğu göstergesi gibi kabul edilmesidir.  Sonuçta halkanın sonsuzluğu simgelemesi güzel bir inanış..

At nalı da çoğu köylerimizde ev girişlerinde uğurlu addedilmesi adına dış kapıda asılı durduğu görülmektedir.  Anlamına baktığımızda atın gücünün o evi koruyacağı varsayılmakta olduğudur..

Çoğumuz ayna kırmaktan korkarız. Söylenen çoğu açıklama ayna kıran insanın yedi yıl hayırlı bir işinin olmayacağı hatta kıran gencin yedi yıl evlenemeyecegi inancı da yer alıyordu. Kıranın bu seneleri beklediğine, sonucun ne olduğuna dair bir hesap tuttuğunu da sanmıyorum:))

Herhangi bir güzelliğin görünümüne ise tahtaya vurmak da bir batıl inanış..nazar değmesin anlamında lakin kökeninde neler olduğu ayrı bir konu..

İnsanların arasından, kara kedinin geçmesinin iyi tutulmadığı, ara bozulacak kavga çıkacak, diye yorumlamasını duymadık mı?..
Hangimiz merdiven altından geçmek isteriz. Hiçbirimiz.. buradaki inanış ise Mısırlılar da  duvara dayanan merdivenin üçgen şeklini aldığı ve bu şeklin kutsal olduğuna ait inanışları iken bizler de bilmeden bu gibi davranışları sergileyip merdiven altından geçmiyoruz.

Yolda giderken başınıza veya omuzunda pisleyen  kuş için de başımıza talih konacak demiyormuyuz..Burda ki inanış ise o andan daha talihli olma isteği değilimdir.?

Dört yapraklı Yonca için “İnanç, Umut, Aşk, Şans.” Diye nitelendirdiğimiz yapraklarından beklentiler batıl inanç değil de nedir?

En hatırlayacağımız ama günümüzde pek gökyüzüne bakmaya fırsat bulamadığımız için görmediğimiz yıldızlar ve onlar semada  kayarken hiç mi dilek tutmadınız!!. İşte bunlar hatırladığım ve çoğumuzun bildiği ama derinlemesine araştırma yapmadığımız söylemler..

13 rakamı da dahil.. hepsi bildiğimiz ama belkide hiç biri için  inanç duymadıklarımız inanışlar için..

Bu güne nokta mı?  

“Geçmiş, geleceğin malzemesidir.” (Cemil Meriç)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s