“İyilik aradın mı insanda, kötülük kalmaz.”

​Bir kötülük gördüğünüz zaman onu elinizle değiştirin. Buna gücünüz yetmezse dilinizle müdahale edin. Buna da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz edin. Ki bu imanın en zayıf şubesidir.” Buyuran peygamberimiz bu sözü ile  oldukça ince bir konuya temas etmektedir. 

İnsanların çoğu iyilik yapmak için kendilerince bir mücadele göstermekte iseler de bazen kırılan kalplerdeki burukluk neticesinde adına kötülük diyemeyeceğimiz bir ruh hali ile de bunu menfaatlerine zarar verdiklerini zannettikleri kişilere karşı koz olarak kullanabilmektedirler.  

Kötülüğe iyilik ile cevap vermek de bir nevi karşındakine verdiğin hayret ifadesi ile bir ceza niteliği olabilmektedir. Burda vicdan hakikaten devreye girendir..

Vicdan denen hakim,  kişinin devamlı davranışlarını izleyen neyin doğru neyin yanlış olduğunu insana devamlı hatırlatan bir iç sesimiz ise vicdanımıza göre davranışları iyiliğe yönelmemizi sağlayan olmalıdır.

Vicdanının sesini dinle,deyişlerindeki haykırış insan içindeki iyilik duygularının süzgeçten geçirilip doğru karara uzanışın kendisidir.

Bazen hiç tanımadığınız kişilerin size anlattıkları olaylar içerisindeki karamsarlığı   iyimserliğe çevri yapmak için, harcanan enerjinin size etkisi ağır da olsa sonucunda duyulan hissin verdiği haz anlatılmaz olandır. Bunun için atalarımız ne demiş iyilik et denize at  balık bilmez ise halik bilir.. İşte bu deyişle ..

Bu güne nokta mı?

İyilik aradın mı insanda, kötülük kalmaz.

#Mevlana

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s