Sağlık mı? Her şeyden önemli.. Sağlıktan ötesi yok.. 

​Sağlık olsun deriz. Sağlıktan ötesi yok deriz. Hata Kanuni Sultan Süleyman’ın sağlık konusunda hasta yatağında söylediği ” “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” sözü günümüzde halen güncelliğini koruyor ki bu sözü kullanıyoruz..
Hastalık konusu aileler için son derece hassas bir konu. Hele bazı hastalıkların sürekli tedavi isteyen yanı ile ailedeki üzüntüsü bir yana hasta olan kişinin kendi ruhsal durumu son derece endişe verici bir ruh hali.. 

 

Nasıl bir misafir ise,  girmedik ev bırakmayan olarak hastalık için,  olmadan önce tedbirli olmak en iyisi.. Bu konuda inisiyatif kişide.. iradesine hakim olmalı, yiyecekler, hareket, kendine bakım gibi önemi tedbirler alınmalı.. önlem alınırken de bu hususta gerekli bilgiler 

teferruatlı olarak bilgili kişilerden elde edilmelidir. 

Telefon çalıyor ilk önce hastalık,yolda rastladığınız tanıdıklar yine öyle, ama gribim deyip selam için öpme alışkanlığını bırakmayanlar da etrafta.. Hastalığın her türlüsü her evden ırak olsun. Her birey bu hususta gereken özeni göstersin. Kimsenin başı dahi ağrımasın.  
Kış günlerinin acımasız soğuğunda olduğu kadar her günün her vaktinde  en iyisi karınca kararınca her aile sevdikleri için ayıracakları  zamanın kıymetinde başta anne ve babalar olmak üzere yukarıdan aşağıya her kesin sağlığı ile ilgilenmeli derken.. 
Bu güne nokta mı? 
“Bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s