Uyku Dünyasında İnsan.. 

​İnsanın dünyasında, vaktinin çoğu belkide uykuda geçiyor. Ömrün yaklaşık 1/3 deniyor.. 

Uykum yok,uykum kaçtı denilsede   dahi yenilgiye uğradığınız bir an vardır..gözlerinizin kapandığı geçici bir durum olsa da uykuya yenildiğimizin ispatı işte o andır..
Bu anda dış uyarılara karşı bilincin tepki gücünün zayıfladığı her türlü etkinliğin azaldığı  bu doğal dinlenme halinde ne izlediğiniz filmin heyecanı ne takibi hepsi sona ermiştir. Gözünüzü açtığınızda televizyonda izlediğiniz filmin bittiğini gören gözleriniz hayıflansa da olan olmuş uykuya teslimiyet buna neden olmuştur.  Bazen uzandığı koltukta sabahı bulan kişilerin ,aman ne yorgunluk ne yorgunluk yattığım yeri sezmedim sersenişlerini duymadık değilsiniz. 
Uyku  hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir. Denilse de son zamanlarda başlayan sanal dünya bağımlılığı ,belkide bu duruma tehlike teşkil edecek en büyük sorundur.  
Evde kalanlar için değilse bile,bu çalışan kesimde belkide uykusuzluk nedeni ile dikkat eksikliğine sebebiyet veren bir tehlike çanı, üstelik öğrenciler için daha da fazla üzerinde dikkatle durulması gereken bir problem. 
Bir facebook girişinde,geç saatlerde ne kadar çok yeşil nokta ile aktif oluşun kalabalığı gözler önünde.. 
Kıbrıs sıcak, oldukça uzun bir yaz dönemi geçiren bir ada olarak  yaz günlerinde öğle uykusunu ihmal etmeyen insanları varken,bu gün bu alışkanlığı sürdüren var mı bilmiyorum. Bildiğim tek şey uykunun bilhassa kaliteli bir uykunun insan vücudundaki direnci her türlü hastalığa karşı yaz ve kış dirayetli kıldığıdır.  O zaman çevremizdeki kişilerin, bilhassa öğrencilerin vaktinde yatıp vaktinde kalkması gerekliliğini tekrarlarken.. Ruh dinginliğinin uyku ile sağlayabileceği gerçeği ile..
Bu güne nokta mı?  
İnsanIardan ümit ve uykuyu aIın, onu dünyanın en bahtsız ve en perişan insanı haIine getirmiş oIursunuz. #ImmanueIKant

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s