Otorite.. İnsiyatif.. 

​Otorite kişinin kendisine, edindiği donanımla elde ettiği inisiyatifi, belkide iş hayatında kullanıldığı kadar, yaşamın her evresinde kullanabildiği bir yetenek olsa gerek. 
Otoriter kişi kendini çalışmaları ile kabul ettirmiş başarılı kişiliğini iş hayatında gerek yaptırımları ile gerekse karizmatik kişiliği ile karşısındakine kabul ettirebiliyorsa idari veya siyasi güçte kuvvetli olandır..

İş hayatında insiyatif kullanma konusu son derece önemli bir faktör olup kişinin sorumluluğunu ,yetkilerini yasal çerçeve içerisinde kullanması ile kendini ön plana çıkarma halidir.

Her makam kişinin kendi iradesi ile geldiği yer olmasa da bu gibi yerlere geldikten sonra kendi iradesini gösterebileceği yerdir.

Hayat çoğu kişileri çoğu olaylarda hazırlıksız yakalar.. Bu gibi durumlara düşmemek adına kişinin devamlı olarak kendisini yetiştirme konusunda hazırlıklı olması her zaman kendi menfaati icabıdır..
Ev idaresinde olsun, iş idaresinde olsun her zaman saygı yukarıdan aşağıya olduğu kadar astın da üste saygısı daim ve devamlılık arzetmeli, bu gibi konularda teveccüh, tavvasut kadar önemlidir..

Aile yaşamında,çalışma hayatında yer alanların yanında her türlü ortamda çalışır olabilmek, söz sahibi olmak, söz geçirmek , kendini kabul ettirebilmek zor diye nitelendirilmemeli.. Çalıştıktan sonra hiç bir şey zor değildir. “Zor” çalışmayanın sadece mazaretidir..

Anatılabilir her konu karşındakinin anlayış çerçevesinde kabul görür, bu kabul hali her iki tarafın kapasitesinin dengesi ile anlaşılır olur. Çoğu kez denge unsuru olabilmek de bir marifettir. Hakimiyet kurmanın esas odak noktası dengenin ta kendisidir.. İşte  bu konuyu asla unutmadan ..

Bu güne nokta mı?

EImas gibi oI, yandığın zaman ne yerde küIün, ne de gökte dumanın kaIsın. #ArifNihatAsya

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s