Tatlı hatıra mesut hayatın faizidir.. 

​Eski anıları görmek bize nerden nereye geldiğimizi hatırlatır. 

Onun için sık sık albümlere bakar siyah beyaz fotoğrafların içinde anılarımızı tazelemekte fayda var diye düşünenlerdenim olduğum gibi,
ayrıca her yaşanmışlığın,  seneler ile ilişkisi de unutulmaz olandır diyenlerdenim… Her akşam oluşunda ayrı bir heyecanın gökyüzüne hakim olduğunu bulutların renginden anlıyoruz.
Tabiat her şeyi ile bir bütün. Önemli olan sağlıklı bakış,sağlıklı eleştiri.

“Doğa, aşırıya kaçan her şeye karşı çıkar.”

Aşırı ve acele  yapılan her hareket insanda bir hata yapma olasılığını beraberinde getirir.

Hangimiz  çocukluğumuzda etrafta gördüğümüz ancak yapamadığımız,almak için büyük istek duyup da yeterince bizlere alınamayan  bir şeyin bir gün kendi çocuklarımız söz konusu olunca onlara o zamanlarda , yapamadığımız, alamadığımız  onca şeyi fazlası ile almadık mı? Aldık. Burda o zamana ait izlerin etkisi yok mu? Var..
Bunların içinde çocukluğumdan kalma bir anım ve bu anı içerisinde o günlerde yediğimiz mavi ambalajlı içi sūt dışı çukulatalı “regis” dondurmanın tadı hala daha hissettiğim lezettir. Bu dondurmayı biz yaşlardakiler mutlaka hatırlarlar..
1958 li yıllarda Lefkoşa’daki evimizin sokağından geçen bisikletininin önünde soğutucusu olan satıcıdan alınan yarım şilin değerindeki dikdörtgen şeklindeki  dondurmanın bıçakla üç kardeş olan bizlere üçe bölündüğünü, payımıza düşen ve fincan tabağı içinde elimize verilen o dondurma  bu günlere ulaşırken önemli bir dersin sadece bir sayfası.. Hiç bir şeyden mahrum olmayın aza kanaat edin.. o günlerden kalma bu gün öğrenilmesi hiç de zor olmayan bir ders..

Bu günün tüketim şartları ile ne kadar çok gereksiz ve sağlıksız alış veriş yapıldığını bilmiyor, görmüyor değiliz. İhtiyaç kavramı ortadan kalkmış biraz abartılı olacak ama gösteriş boyutundaki alış veriş ile ceplerde delik açılmıştır. Aile bütçelerinde açık verilmekte, kredi kartları asgari tutarı dahi ödenemez duruma gelebilmektedir..

İşte bu anları yaşamamak adına ihtiyaçları öncelik sırasına koymak en önemli görev aynen babamın kulaklarımda hala daha izi kalan sözleri “Her şeyin fazlasını yapmanızı Allah kabul etmez ” deyişinde ki önemde, eminim ki hepinizin ufacık bir hatırası paylaşım üzerine mutlaka vardır derken.. Eski zamanda kalmamak adına..

 Bu güne nokta mı?

Tatlı hatıra, mesut hayatın faizidir. #CenapŞahabettin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s