“AIçakgönüIIüIük, kişiyi yüceItir.”

​Hani derler  ya burnu yere düşse eğilip almaz.. sakın hiç öyle insan var mı diye kuşkuya düşmeyin belkide dikkatsizliğinize gelmiştir.  Şöyle bir çevrenizdeki yakın veya uzak kişileri bir analiz edin az da olsa öyle kişilere rastlarsınız..  

Ahbaplarınızı, etrafınizdakileri hiç incelediniz mi acaba? Kişiler hakkında fikir yürümeden önce belkide bu analizi yapmalısınız..  Yoksa kimseyi ne huyu ne davranışları ne de yaptıkları ile eleştiremezsiniz.

İnsanın küçük yaşlardan itibaren yakın çevresi olsun uzak çevresi olsun bu kişiler ile iletişimi başlar.. Bu başlangıç noktasından itibaren devam eden ilişkilerde ya sizin gösterdiğiniz özveri yada karşı tarafın gösterdiği hoşgörü çerçevesinde dostlukların temeli atılır. 

Toplumda kabul gören davranışlarda karşılık bulan en güzel şey, insanların tanıdık veya tanımadık bir hafif tebessümle dahi olsa yaptıkları, içten gelen, riyasız,bir sade  selamlaşma şeklidir.

Bazen donuk,donuk yüzünüze bakıldığı halde hani derler ya “Allahın  bir selamını”  esirgeyenleri de hiç görmedik değiliz.

Trafikte olsun, markette bir kuyrukta olsun size yol vermemek adına sizi görmemezlikten gelen ve gözlerini gözlerinizden kaçırmak için tavana bakanları görmemiş olamazsınız. 

Kendi egosu ile ters davranışlar içerisine girip bencillik gösteren, etrafındaki insanlara, küçümser bakışlar ile bakanları, başka bir deyişle gurur denenen kavrama, esas anlamını yüklemeden yoksun kişilerin tavrı işte burnu yere düşse almaz dediklerimizdir..

Halbuki hangi yaşta olursa olsun, kucaklayıcı olanın, her zaman kabul gördüğü bilinci ile, hareket etmenin, hiçbir zararı olmadığı gibi, bunun verdiği huzurun sağlıklı düşüncelere sebebiyet verdiği de bariz olarak ortadadır.  Kazanım budur.. Bu çerçevede ..

Bu güne nokta mı?

AIçakgönüIIüIük, kişiyi yüceItir. Hz. Muhammed

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s