1Kap su.. 1Kap yemek.. 

​Çoğumuzun ilk karşılaştığı hayvanlar evdeki muhtemel karıncalar,hamam böcüleri derken gerek evde gerek bahçede beslenen lokal menşeli kedi köpekler oldu. Bahçede uçuşan kuşlar,güvercinleri de sayarsak topraktaki solucanları da görürüz.. Mart ayında çıkan tırtıllar.. Uğur böcekleri derken günümüz dünyasında çevremizde oldukça çok canlı çeşidinin olduğunu farkederiz.. 
Belkide yaşamınızda tanıştığınız bu canlılar etrafımızdaki en masum varlıklardır. 
Bu sevgi ise küçük yaşlarda çocuklara aşılanması gereken bir husustur. Bu varlıkların illaki evde beslenmesi hali olmasa da olur. Ama bir annenin çocuğunun tabağında kalan yemeği git,bahçede kedilere ver deyişi dahi  çocuk üzerinde, olumlu bir etkide, hayvan sevgisinde ilk adım olabilmektedir. Bu yemleme faslı apartmanlardaki balkona kuşlar için  konan  bir avuç buğday tanesi de olabilendir. 
Evde köpek ve kedi beslemek ise hijyen açısından çok aşırı özen isteyen meşguliyetlerdir.. Akvaryumda balık ile kaplumbağa ise yine çocuklarda bu sevgiyi körükleyen bir aşktır.. 

Bahçedeki tavukların kümesiden alınan yumurtanın lezzeti,horozun sabah vakti ötmesi tabiatın bizlere bahşettiği lütuftur.. 
Yaz günlerinde bir kap su ile kış günlerinde bir kap yemeğin kapı önüne konması hiç zor olmayan ama merhamet hissi isteyen mevhumlardır.. Hele sokak hayvanları için barınaklara gerekli özenin gösterilmesi için gösterilen gayretleri de teşvik etmek ayrı bir görev.. 
Kıbrıs coğrafyasında sahip olduğumuz deniz kaplumbağaları dahil , tabiattaki canlıları sahiplenip nesillerini devam ettirmek hususunda bilimsel veriler ile hareket edebilmek de ayrı bir işlev derken..
Bu güne nokta mı? 
” Her kim aç bir hayvan beslerse aynı zamanda ruhunu besler.” 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s