Duygu akla esirdir. Fakat bil ki akıl da ruhun esiridir. •

​Sırf muhalefet olsun diye düşünmeden taşınmadan yapılan davranışların sonucunda oluşan kararların ,toplum faydasını önleyici hadiselerinden, gün gelir bu konuda öncülük edenler, vicdanlarına karşı sorumluluk, vebalini ödeyemeyenler sınıfına dahil olurlar.. 
Muhalefet ruhu bazı kişilikler de kronik bir durum arzeder. Halbuki aksine davranışlara bilinçsizce  girmek bir eylem  biçimi  olmamalı..

Gerek aile yaşantısında olsun, gerekse toplum yaşantısında olsun derinliğine düşünmeden, evli çiftlerden tutun, kardeşler arasına geçin, arkadaşları bulun dahası bütün dostlukların temelinde anlayış olmaz ise sonucunda her konuda uzlaşı kültürü uzaklaşır bu mesafe uzattıkça, aşmak da   zorlaşır..

Kişisel sorunlardan tutun,  toplumsal sorunların,  kökeninde ki karşıtlık, sevgisizlikten mi geliyor? Yoksa sadece kin ve nefret mi? Sanmıyorum.. Ancak ateşlenen alevin  söndüğü zaman yanan odunun,sonuçta  mangalda  kalan külünün dahi umulmadık faydası mutlaka vardır.  Kül eski yıllarda kirli çamaşırların deterjanı iken bu günde zararlı tohumların ilacı olabilir. Her ilacın ise faydası veya komplikasyonları tartışma konusu olur..

Hayatın gerçekleri, insan insanın, yüzüne baktığı bu küçük adamızda kırıcı sözlerden uzak kalındığı, müddet , sevgi bağlamında birleşen yüreklerin sevdası her bireyin sevdası olur ve bu sevda ülkenin geleceğinde her adımın toplam ifadesi ile baş köşeye oturur..

Hani bir şarkı var hepiniz biliyorsunuz”  kimler geldi kimler geçti” Diye başlıyor ama sonunda  kimse senin gibi sevilmedi diyor,  belki de bu şarkıdakı kimse,  Ülkemizdir.. vatanımızın toprağının her zerresi de olabilir derken..

Bu güne nokta mı?

Duygu akla esirdir. Fakat bil ki akıl da ruhun esiridir. #Mevlana

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s