Alışkanlık, anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir. 

​Tasası sana mı düştü diyor çoğu.. Evet tasası hepimize ait.. kimler kimin için uğraşıyor.. küçük adamızın ,her gün ayrı bir yerinden, ayrı bir haber, sosyal medya denmiş bir kere anında istek olsun, mesaj olsun , ima olsun hepsi burada.. Açıktan yazanlar,içeriden yazanlar telefon açanlar gün nasıl geçiyor diye sorsalar, kimse kendi hayatını yaşamadan başkasının hayatındaki konularda vakit geçirdiğini söyleyebilirim.. 

 
Başkasının hayatına, görevine, sorumluluklarına  bu kadar dahil olmak doğru mu bilmiyorum ama bir fırtına gibi uzun yıllardır esen bu rüzgarın götürdüğü yerde olmanın verdiği tecrübeler önce insan diyor..

Bazı alışkanlıkların yakaya yapıştığını görmeyen mi var? İyi alışkanlıklar hariç kötü alışkanlık çerçevesi olan söylemlerden vazgeçmek gerekse de  bu huylardan nasıl vazgeçirilır nasıl önlem alınır henüz bilinmezliğini sürdürüyor..

Bir bakıyorsunuz , içeride başka dışarıda başka konuşmayı kendilerine görev bilenlerin diğerlerine hoş görünme çabası sürdükçe bazı konularda esasın hallinde yarattığı kaos son derece sıkıcı bir anlayışla karşınızda durabilmektedir..

Uzun yıllar idari görevlerde çalışanlar kamuda olsun özel sektörde olsun halkla birebir görüşme imkanında, iş dışında, ailevi konularında olsun, siyasi konularda olsun samimiyet duyguları ile görüşmeye gelen kişiler bir kahve içimlik zamanda kendini ifade etmektedir. Bunu çok gördük,yaşadık, yaşıyoruz. Yaşaycağız..Göreceğiz..

Hani derler ya paylaşım önemli evet en önemlisi budur. Bu paylaşımlarda,kişiler bazı durumlarda illaki yüz yüze anlatmam gereken şeyler var diyerek de talepte bulunabilmektedir. Bu talepleri dikkate alarak dinlemek ise karşınızdakine verdiğiniz değerdir.

Bazıları bazen görmedik,görüşemedik diyebiliyorlar hatta bunu aleni yerlerde de doğru olmadığı halde  söyleyebiliyorlar işte  bu tarzın adı demagoji olsa da hiç de hoş bir şey değildir .

Ne zaman insanımız tüm kalbi ile “samimiyete”  yüreğinde yer verirse kendine dönecek, olumluluğu bir halde mutlaka görecektir.  Bütün bunları toparlarken..

Bu güne nokta mı?

“Alışkanlık, anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir.”

Deyişindeki ..anahtarın kaybolmayacağı  günlere diyelim..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s