ŞUBAT AYINDA 4. Gün..?

​Şubatın dördüncü gününe de geldik. Günler şu gibi akıyor, geçiyor. Tutabilene aşk olsun.. 

Nerdeyse her günün tarihi, bir günün faaliyeti  gibi..
Bakın şimdi ..

Dünya Kanser Günü 4 ŞUBAT
Dünya Sigarayı Bırakma 9 ŞUBAT
Sevgililer Günü      14 ŞUBAT
Sivil Savunma Günü  28 ŞUBAT

Hepside birbirinden anlamlı, bilmekte fayda var.. ama kutlamak konusu münazaralı..

Çevremizde kanseri tetikleyen ne varsa uzak durmalıyız derken acaba kaçımız bu hususta dikkatliyiz veya erken tanı için gereğini yapanlarız.. Duyar gibiyim çok azımız.. Neden böyleyiz onu da bilmiyorum. Genelde ağrımız olmadan tedbir alanımız da pek yok tedbire gelince ağrı kesici ile idare edenleriz..
Sosyal medyada bu günler için mutlaka tag açılır her kes içinden yüreğinden geçen konu ile ilgili hassasiyeti yazar. Bunu genellikle tweeter hesaplarında daha çok görürüz..

Kanserden değil, geç kalmaktan kork. Gibi..

Bunun arkasına 9 ŞUBAT o da sigarayı bırakma günü diyorlar da kaç kişi bırakıyor.. Çoğu bir nefesin esiri.. Halbuki kanserin birinci tetikleyicisi diyorlar.. Türkiye’de ALO 171 hattı Sağlık Bakanlığı Danışma hattı.. Ülkemizde varmı hiç araştırmadım.  Ama sigara kullanan bir kişi olarak yaklaşık 15 yıldır içmiyorum, lakin hala daha kokusunu duydum mu aramıyor değilim ama irade bu dinlemek gerek:)) 

Evettt…  en önemli gün ise günümüzde 14 ŞUBAT Sevgililer günü, şunun şurasında ne kaldı.. bizlerin gençliğimizde önemi mi yoktu ne, pek anılarımızda olmayan  bir gün.. son yıllarda tamamen ticari bir günün hediye almak yarışı.. Ama gençliğin önüne geçilmez çiçekçiler de kırmızı gül bırakmadıkları önem verdikleri hatta daha da pahalı hediyeler ile sevdiklerini ihya etme yarışında olan romantizmin yer bulduğu akşam yemeklerinde sevgili olsun, evli  çiftler olsun, aile bireyleri olsun herkesin sevdiklerine armağan aldığı bir gün oluverdi. Esas günün nerden hangi olaydan kaynaklandığı ise çok aranılır bir kaynak belkide çoğunda hiç olmadı:))

YA! Sivil Savunma Günü 28 ŞUBAT da ne yapılıyor veya yapılması gereken, işte buna cevap ile ..

Bu güne nokta mı?

🍀 Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten son­ra dövünmenin yaran yoktur.” sözleri bir ulus için sivil savunmanın önemini ortaya koymaktadır. 🍀  deyişi  28 Şubat gününü özetlemeye yeter .. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s