Medeniyetler Beşiği Kıbrıs..

​Kıbrısın her yanı güzel.. Hatta güzelden öte muhteşem bir coğrafya.. 

Her yerinde ayrı bir tarih.. Ayrı bir gerçek..
Her şehrinde, köyünde  yıllar öncesinin bir anısını anımsarken bir de bakmışız ki, elli yıl gibi yarım asır geriye varabiliyoruz.

İnsan hayatında bu yılların getirdiği yorgunluk belkide içimizde dediğimiz,  kalbimizde, ciğerimizde, hatta en önemlisi aklımızda biriktirdiğiniz adını  ise doğru veya yanlış  tecrübe koyduğumuz ,deneyim ve  yaşanmışlıklar değil de nedir?

Gençlik su gibi akıp giderken olayların seyri de kısa metrajlı film gibi izlenir ,aklın bir köşesine  yazılır.. unutulmaz olur.. sonunda eski yılların deyimi ile bu film tamboy niteliği kazanır.

Hayatın gerçekleri esasında gündemi oluşturan, konuların ,bütün içerisindeki bazen kara kaplı defter dediğimiz bazen de beyaz sayfalarda , yer alan satırlarda gizlidir. Ömrümüzde  ceryan eden , aleni  konular ise bu yıllar içerisinde yaşayan  kişilerin, anımsayıp hatırladıklarıdır..

Kadın olsun erkek olsun her hadisede bir varlık gösteren bu bireyler edindikleri meslek ile her zaman hayat koşullarına katkı koyanlar olduğu gibi kurdukları aile düzeninde yaşadıkları sürecin  faydasını , sağlığını, huzurunu, mutluluğunu, hatta gelecek kaygısının inişli çıkışlı yaşam mücadelesinde yer alan her olumsuzluğu da görenler olurlar..

Değişim kişilerin kendisini çağa uydurması ile meydana gelen olsada bazı hallerde kişi kendini pek değişime ayak uyduran olarak görmez.  Bunun adını da ben muhafazakarım diyerek belkide kendisini muhafaza ya alır:)

Bazen bu muhafaza halinde bencillik olsada belkide hep savaş yıllarının belirtisi olan ruhsal bunalım müdafaa da  tesirli olandır.  Böyle tavır içindeki kişileri de hoş görmenin her zaman avantajı toplumsal benlikte ortaya çıkar. 

Bitmeyen bir Kıbrıs sorunumuz ile beraber yaşlanmanın, beraber yaşamanın farkında olan bizlerin “yarım adamızdaki” hali ile  kendimize aidiyet sağladığımız topraklarında elbette huzur içinde nefes alanlarız.

Bir çok sorun olabilir ama hiç bir sorun Kıbrıs meselesi kadar dillerde yer etmemiştir.  Hata insanımızın, her olmayan bir konuda, karşısındakine amma da uzattınız sanki “Kıbrıs Meselesi” diyebilmektedir..
Eski yıllarda Evkafın su meselesi nasıl bir deyim haline geldi ise günümüzdeki Kıbrıs müzakereleri için de Kıbrıs meselesi deyimi kendi iç bünyemizde literatüre girdi bile..

 Ne diyelim..kalan ömrümüzde, yaşadığımız veya  yaşayacaklarımızın bize ders olması tesellisi ile..

Bu güne nokta mı? 

“Gerçekler öğrenilince, zannetmeler biter.” #Huzeyl

———————————-

Advertisements

One thought on “Medeniyetler Beşiği Kıbrıs..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s